Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија чврсто стоји на позицији војне неутралности

Србија чврсто стоји на позицији војне неутралности

Београд, 17. фебруар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да Влада води јасну политику која се темељи на војној неутралности, чланству у Европској унији и пријатељским односима са Руском Федерацијом.

Званични сајт Владе Србије преноси изјаву Дачића у целини:

„Ових дана суочени смо са још једном бескрупулозном кампањом против Владе Србије. Са једне стране, Влада је нападнута да малтене води Србију у НАТО, а са друге стране, да се Србија сувише приближила Русији због Српско-руског хуманитарног центра у Нишу.

Када је реч о НАТО, подсетићу да Србија води политику војне неутралности‎, а да је тадашњи председник Србије Борис Тадић у Бриселу потписао Оквирни документ 14. децембра 2006. године, чиме је Србија и формално постала учесница Програма Партнерство за мир.

Након тога је министар спољних послова Вук Јеремић 5. септембра 2007. године уручио у седишту НАТО-а Презентациони документ, којим су дефинисане области сарадње са НАТО-ом. У то време је, да подсетим, премијер био Војислав Коштуница.

Све што је до данас рађено у сарадњи са НАТО дефинисано је у овим документима, укључујући и ИПАП као виши облик сарадње. Ни у једном акту Владе Србије се не предвиђа учешће у Акционом плану за чланство, што НАТО поштује.

И СОФА споразум и споразум о логистичкој подршци имају све државе партнери. У нашем случају, овим се стварају услови за модернизацију Техничко-ремонтног завода у Крагујевцу.

А кад је реч о СОФА споразуму са НАТО, то је двострани споразум, тако да привилегије уживају и наше оружане снаге на територији НАТО-а, за разлику од споразума који је потписао Тадић са Кондолизом Рајс, који даје привилегије само америчкој војсци, са чим се сагласила Влада Војислава Коштунице.

Када је реч о Нишу, владе Русије и Србије су 20. октобра 2009. године, приликом посете председника Русија Дмитрија Медведева, у присуству Бориса Тадића, потписале Споразум о сарадњи у области ванредног хуманитарног реаговања, спречавања елементарних непогода и техногених хаварија и уклањања њихових последица.

Њиме је дефинисано оснивање Српско-руског хуманитарног центра у Нишу, као и да руско особље ужива правни статус утврђен за административно и техничко особље Амбасаде Русије, у складу са Бечком конвенцијом о дипломатским односима из 1961. године. Никад није било речи о њиховом дипломатском статусу.

Као што се види, у оба случаја реч је о лажној забринутости и изговору за још један бескрупулозни напад на Владу Србије, која води јасну политику: војна неутралност, чланство у ЕУ и пријатељски односи са Русијом“, наводи се у изјави Дачића.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs