Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Увођење Зеленог фонда новина у еколошком законодавству

Увођење Зеленог фонда новина у еколошком законодавству

Београд, 17. фебруар 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић поручила је данас да ће Србија учинити значајан искорак усвајањем сета закона о заштити животне средине, управљању отпадом, заштити природе и сточарству.

Фото: infobiro.tv
Богосављевић-Бошковић је, образлажући измене Закона о заштити животне средине у Скупштини Србије, навела да оне имају за циљ успостављање предвидивости и континуитета у финансирању ове области.

Она је истовремено указала на то да је једна од кључних измена оснивање Зеленог фонда Републике Србије као буџетског фонда.

Циљ је, како је нагласила, унапређење заштите животне средине, што подразумева и значајне инфраструктурне инвестиције у наредним годинама, због чега је оправдано увођење Зеленог фонда као буџетског фонда.

Према њеним речима, укупни трошкови улагања Србије у области заштите животне средине процењени су на око 11,5 милијарди евра у периоду до 2030. године.

Такође, како је додала, предвиђено је и успостављање Националне електронске базе података (Националног метарегистра) како би се грађанима омогућио брз и једноставан приступ информацијама о животној средини.

Она је уједно указала на то да су измене Закона о управљању отпадом усмерене на то да, поред осталог, допринесу развоју привреде и обезбеђивању континуитета у раду нових постројења која подлежу издавању интегрисане дозволе.

Поред тога, оне доприносе и успостављању континуитета у систему финансирања управљања отпадом, укључујући и управљање посебним токовима отпада, као и успостављању основа циркуларне, односно "зелене" економије, додала је Богосављевић-Бошковић.

Према њеним речима, предложеним изменама обезбедио би се континуитет у раду нових постројења која подлежу издавању интегрисане дозволе за период од завршетка пробног рада до добијања те дозволе.

То ће, како је додала, допринети развоју привреде и спречавању настанка великих трошкова које би привредни субјекти имали услед обуставе рада ових постројења до добијања интегрисане дозволе (законски рок од 240 дана).

Богосављевић-Бошковић је објаснила да се изменама Закона о заштити природе, између осталог, утврђује надлежност ресорног министарства за давање сагласности на секторске планове и програме коришћења природних ресурса у заштићеним подручјима и подручју еколошке мреже.

По први пут се у законодавство уводи појам "геопарка" као подручја јасно дефинисане површине у оквиру које се штите, чувају, презентују и промовишу објекти геонаслеђа, напоменула је она.

Такође, како је навела, предвиђено је и да ресорно министарство обавештава јавност о поступку покретања заштите природног подручја I, II и III категорије на интернет страници Министарства, као и да чувар заштићеног подручја добије статус службеног лица.

Према њеним речима, циљ измена Закона о сточарству јесте потреба заустављања даљег пада сточарске производње, а закон доноси битну новину у сектор рибарства – увођење сертификата о улову, као и граничну ветеринарску инспекцију.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs