Београд, 17. фебруар 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин указао је данас на важност подизања нивоа коришћења средстава која стоје на располагању нашој земљи из разних европских фондова.
 |
Ксенија Миленковић и Александар Вулин |
Фото: Фонет |
Вулин је, приликом отварања конференције о Програму ЕУ за запошљавање и социјалне иновације – EaSI и фондовима ЕУ у области запошљавања и социјалне политике, објаснио да је EaSI програм главни фонд ЕУ у тој области, а отворен је и за државе кандидате за чланство у Унији.
Министар је рекао да EaSI програмом непосредно управља Европска комисија, с циљем да подржи запошљавање, социјалну политику и мобилност радне снаге широм Европске уније.
Вулин је прецизирао да укупан буџет EaSI програма за период од 2014. до 2020. године износи 919,46 милиона евра, и додао да Србија ове године по први пут може да конкурише пројектима у оквиру овог програма.
Приоритет у том програму, како је објаснио, јесте запошљавање корисника новчане социјалне помоћи, као и организовање одговарајуће обуке која ће им помоћи да промене свој статус.
На тај начин могу да се запосле људи који примају социјалну помоћ и промени њихов статус, али и да се кроз разне обуке ангажују професори, просветни радници, који ће им то знање пренети, нагласио је он.
Вулин је истакао да је ресорно министарство на располагању локалним самоуправама, институцијама социјалне заштите, Националној служби за запошљавање и свима који могу да учествују у конкретним пројектима.
Вршилац дужности директора Канцеларије за европске интеграције Ксенија Миленковић објаснила је да је ово прва година у којој ће наша земља моћи да користи поменута бесповратна средства, и нагласила да пројекти морају бити добри и конкурентни.
Миленковић је рекла да само од нас зависи колико ћемо средстава моћи да повучемо, и додала да ће позив бити расписан у наредних неколико месеци.
Она је објаснила да ће у том позиву бити прецизирано из којих области у оквиру социјалне политике и запошљавања треба да буду пројекти, затим следи њихова израда и слање Европској комисији, која одлучује који ће од њих бити финансирани.
Пројекте, у зависности од конкретне области, могу предложити институције, локалне самоуправе и невладин сектор, а национални координатор је Министарство рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, рекла је Миленковић.