Нови Сад, 4. фебруар 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да ће предузетници, мала и микро предузећа, која су од 1. јануара запослила најмање два радника, стећи право на повраћај 75 одсто средстава утрошених на порезе и доприносе за те раднике.
 |
 |
 |
Александар Вулин |
 |
Фото: tanjug.rs |
Вулин је, приликом посете предузећима "Гепард" и "Гепард–Вис" у Новом Саду, оценио да ова одлука Владе, која важи до 31. децембра 2017. године, представља најбољи показатељ да држава чини све како би помогла предузетницима и малим и микро предузећима.
Он је упутио позив поменутим предузећима, као и свим предузетницима, да искористе ове погодности које, како је навео, Влада не би могла да понуди да нису спроведене мере фискалне консолидације.
Министар је, када је реч о запошљавању особа са инвалидитетом, подсетио на то да држава даје значајне повластице послодавцима који запошљавају ову категорију становништва, и то од разних финансијских олакшица, до набавке машина или уређења пословног простора.
Велики број погодности подстиче запошљавање особа са инвалидитетом, истакао је Вулин и оценио да су предрасуде једина ствар која је против запошљавања ових особа.
Директор Националне службе за запошљавање (НЗС) Зоран Мартиновић навео је да је циљ ове институције да успостави добар однос са послодавцима из производног сектора, с обзиром на то да ће ове године бити пласирана значајна средства у пројекте који ће бити спроведени у сарадњи са тим сектором.
Мартиновић је подсетио на то да је прошле године 6.600 особа са инвалидитетом користило различите врсте финансијске подршке, док их је приближно 4.000 запослено.
Директор предузећа "Гепард" Мирослав Танацковић истакао је да је предузеће "Гепард–Вис" д.о.о. почело са радом 1. априла 2015. године, да има 26 запослених, од којих више од 80 одсто чине особе са инвалидитетом, док је до данас на тржиште испоручило робу у вредности већој од милион евра.
Предузећа "Гепард" и "Гепард–Вис" баве се производњом личне и заштитне обуће и одеће, а у 2015. години су користећи субвенције Националне службе за запошљавање за отварање нових радних места запослила 14 особа са инвалидитетом, и још девет радника уз посредовање НСЗ.