Београд, 26. јануар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је вечерас да се чини да је спона правосуђа и људских права видљивија и снажнија него икада, у тренутку када се Србија налази на средини реформског периода и на корак од отварања Поглавља 23.
 |
Фото: Фонет |
Селаковић је, на обележавању почетка новог пројекта Савета Европе под називом "Правосуђе на темељима људских права", рекао да се та веза одражава у две равни, условљене улогом коју правосуђе има у заштити људских права.
Према његовим речима, финално исходиште у борби за заштиту људских права је независно, непристрасно, стручно, одговорно и ефикасно правосуђе, јер су тужилаштво и суд институције које су дужне да поступају у случају када се не поштују Уставом и законом прописане гаранције људских права.
Министар је истакао да област људских права несумњиво представља једну од области у којима је борба за усклађивање са европским стандардима најинтензивнија, будући да се европски прописи и законодавство константно мењају и постају све сложенији.
Још интензивнији је процес изградње стандарда поштовања и заштите људских права, кроз тумачење Европске конвенције о људским правима у пракси Европског суда за људска права, навео је Селаковић.
Он је подржао пројекат чија је идеја да се обезбеде специфична знања како студентима правних факултета као правницима у настајању, тако и искусним судијама и тужиоцима.
То је, како је оценио, прави начин да се истовремено улаже и у садашњост и у будућност.
Поменути пројекат има за циљ да подржи правосуђе у Србији у остварењу амбициозних циљева постављених у Акционом плану за реформу правосуђа од 2013. до 2018. године, као и да подстакне дијалог између националних судова и Европског суда за људска права у Стразбуру по питању заштите људских права на националном нивоу.
Такође, кроз пројекат ће бити поспешено образовање будућих дипломираних правника, имплементацијом Европске конвенције о људским правима у све релевантне предмете како би знали да се за свако правно питање може наћи решење у судској пракси Европског суда за људска права, као и како би савладали методологију примене у пракси.