Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Унапређење система управљања отпадом у Србији

Унапређење система управљања отпадом у Србији

Београд, 26. јануар 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић најавила је да ће у наредне три године у пет пилот-општина у Србији у област управљања отпадом и отпадним водама бити уложено три милиона евра.

Фото: mpzzs.gov.rs

Богосављевић-Бошковић је навела да ће то бити обезбеђено у оквиру Споразума о сарадњи на реализацији пројекта "Управљање отпадом и отпадним водама у општинама – IMPACT", који је данас потписала са директором Немачке организације за техничку сарадњу – GIZ Србија Сигмундом Милером и вођом IMPACT пројекта Клаусом Шмитом.

Она је саопштила да буџет новог пројекта представља донацију Владе Немачке, а највећи део активности односиће се на област управљања отпадом и отпадним водама, као и на јачање административних капацитета у пилот-општинама: Александровцу, Куршумлији, Белој Цркви, Крупњу и Свилајнцу.

Ресорно министарство, како је истакла, упркос ограниченим средствима којима располаже, улаже огромне напоре да створи неопходне предуслове за системско решавање ових питања и привлачење инвестиција у области управљања отпадом и пречишћавања отпадних вода.

Србија, како је навела, располаже великим потенцијалима за привлачење нових инвестиција, при чему процене показују да су за решавање питања у тој области потребна средства већа од три милијарде евра.

Богосављевић-Бошковић је у том контексту указала на значај IMPACT пројекта, чији је циљ побољшање услова за спровођење циркуларне економије у области управљања отпадом на националном, али и на локалном нивоу, уз оцену да ће он привући интересовање потенцијалних инвеститора.

Она је нагласила да је циљ да се кроз овај пројекат промовише отпад као ресурс који се поново може и мора користити, као и да се покажу све предности оваквог приступа решавању питања отпада и отпадних вода, а неке од њих су мање коришћење природних ресурса, мање количине отпада и коришћење отпада у разне друге сврхе у складу са стандардима развијених земаља ЕУ.

Према њеним речима, на тај начин се ствара и амбијент за нова пословна удруживања и активности, као и за нова радна места.

Милер је рекао да је циљ ове фазе пројекта да се у општинама створе услови за то да се проблеми решавају на начин који је више еколошки, и додао да је идеја да пилот-општине буду пример и за остале општине у Србији да примене систем интегрисане заштите животне средине и управљања отпадом и отпадним водама.

Шмит је указао на то да је један од аспеката пројекта и интеграција мањина или рањивих група становништва, у првом реду припадника ромске популације, који се у великом броју баве прикупљањем отпада.

IMPACT пројекат у другој фази (од 2015. до 2017. године) усмерен је на јачање међуопштинске сарадње (регионално управљање отпадом) и ефикасних модела пружања комуналних услуга, а затим на припрему инвестиција у инфраструктуру и спровођење мера које су у складу са потребама рањивих мањина.

Фото: mpzzs.gov.rs

Потписаним документом се потврђује наставак сарадње на IMPACT пројекту који је почео 2012. године и трајао три године, а у оквиру прве фазе пројекта у пет поменутих локалних самоуправа обављена су мерења количине и састава отпада и отпадних вода у складу са законском регулативом Србије.

Циркуларна економија, насупрот тренутној економији заснованој на линеарном моделу "узми – направи – користи – одложи", заснива се на моделу који тежи мањем коришћењу ресурса и избегавању стварања отпада.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs