Београд, 25. јануар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је основни циљ Владе, правосуђа и свих других регулаторних органа доследно спровођење плана за борбу против корупције, који је садржан у Акционом плану за Поглавље 23, са предвиђеним мерама, роковима и одговорним субјектима.
|
Фото: Фонет |
Селаковић је, на састанку Координационог тела за примену Акционог плана за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције у Републици Србији за период од 2013. до 2018. године, подсетио на то да је корупција системска појава и да борба на том плану мора бити системски организована.
Он је навео да мора да постоји сарадња и координација активности између најмање три институције, и истакао да је ту сарадњу посебно значајно успоставити између министарстава и правосуђа, правосуђа и регулаторних органа, регулаторних органа и министарстава.
Министар је, говорећи о приоритетним мерама, рекао да се на првом месту налази доношење закона о пореклу имовине, за чије је спровођење неопходна координација Министарства финансија, Министарства правде, Пореске управе, Пореске полиције, Министарства унутрашњих послова и најмање још 20 државних органа.
Други велики антикоруптивни пројекат јесте примена Стратегије истрага финансијског криминала, у коју су укључени суд, јавно тужилаштво, полиција, Управа за спречавање прања новца, Пореска управа и десетине других органа, истакао је Селаковић.
Он је као трећу меру навео и нови закон о Агенцији за борбу против корупције, чија је израда при крају, уз оцену да је тај документ пример добре сарадње Агенције, Министарства правде и Савета за борбу против корупције.
Министар је рекао да је једна од испуњених мера из Акционог плана која се данас успешно примењује Закон о заштити узбуњивача, чијим је доношењем Србија постала једна од четири државе у Европи које имају овај закон.
Селаковић је поручио да је изузетно задовољан резултатима које је наша земља до сада постигла у спровођењу овог закона, и упутио похвале судијама које поступају у овој материји.
Он је поновио да успешна борба против корупције не зависи само од Министарства правде, тужилаштва или полиције, већ да она подразумева чврсту и координирану сарадњу свих државних органа, институција и регулаторних органа.
Селаковић је истовремено позвао на што већу дисциплину појединих државних органа у спровођењу Акционог плана, односно Стратегије.
На данашњем састанку Координационог тела разматрана је досадашња примена мера предвиђених Националном стратегијом за борбу против корупције, као и будући кораци и активности у циљу њене ефикасне имплементације.