Београд, 25. јануар 2016. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Ненад Иванишевић изјавио је данас да су државне институције и организације цивилног друштва у Србији од почетка избегличке кризе пружале помоћ онима којима је она била потребна, што је светска јавност и препознала.
 |
Фото: minrzs.gov.rs |
Иванишевић је, учествујући на округлом столу под називом "Улога државе и цивилног друштва у избегличкој кризи", подсетио на то да је Србија транзитна земља, кроз коју је прошло више од 700.000 људи.
Према његовим речима, у сарадњи са донаторском заједницом, направљен је план и наша земља је спремна за пролеће, с обзиром на то да се тада, осим уколико не буде неке промене европске политике или других фактора, очекује већи прилив миграната.
Имајући у виду чињеницу да у Србију дневно улази више од 2.000 избеглица и миграната, на пролеће и лето се очекује повећање тог броја на 4.000 до 6.000 људи, указао је државни секретар.
Иванишевић је рекао да је Србија припремила све капацитете, будући да су направљени центри дуж целе руте, прихватни и регистрациони центар у Прешеву су проширени, док ће сличан центар бити направљен и у Бујановцу.
Амбасадор Норвешке у Србији Арне Санес Бјорнстад оценио је да се Србија одлично носила са актуелном мигрантском кризом, чак боље него неке европске државе.
Бјорнстад је поручио да Србија треба да успостави још бољу сарадњу између цивилног друштва и Владе, с обзиром на то да и даље има изазова са којима се треба суочити.
У решавању мигрантске ситуације људи и државе треба да сарађују, избегну било какав вид конкуренције и задовоље потребе оних којима је то неопходно, поручио је он.
Шеф Канцеларије УНХЦР-а у Србији Ханс Фридрих Шодер истакао је да је у борби са избегличком кризом важно показати солидарност, уз оцену да је та ситуација пружила могућност да невладине организације и држава боље сарађују, због чега је Србија тако добро и реаговала.
Комесар за избеглице и миграције Републике Србије Владимир Цуцић оценио је да се Србија добро показала у избегличкој кризи захваљујући искуству које има с почетка деведесетих година прошлог века.
На скупу је представљен пројекат "Миксалиште – центар за прикупљање и дистрибуцију помоћи избеглицама", који, уз финансијску подршку Амбасаде Норвешке у Србији, реализују организација "Миксер" и Фондација "Ана и Владе Дивац".