Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Напредак у борби против кривотворења робе и пиратерије

Напредак у борби против кривотворења робе и пиратерије

Београд, 22. јануар 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Весна Ковач изјавила је данас да је наша земља остварила велики напредак у сузбијању кривотворења робе и пиратерије, као и на усаглашавању домаћих прописа са европским стандардима.

Весна Ковач
Ковач је на скупу, одржаном поводом затварања твининг пројекта „Спровођење права интелектуалне својине“, нагласила да су све активности предвиђене пројектом успешно окончане.

Усклађивање прописа и мера има велики значај за све органе који се баве заштитом интелектуалне својине, указала је она и поручила да је веома важно подизање нивоа свести и унапређење конкретних процедура у начину поступања са кривотвореном робом.

Ковач је подсетила на то да је пројекат, који је трајао две године, финансирала ЕУ са 1,3 милиона евра, а реализовали су га Министарство трговине, туризма и телекомуникација, МУП, Министарство финансија, Завод за интелектуалну својину, Републичко јавно тужилаштво и Делегација ЕУ у Србији.

Према њеним речима, пројекат је допринео унапређењу капацитета надлежних институција за спровођење права интелектуалне својине и борби против кривотворења робе.

Такође, како је додала, омогућене су нове процедуре, остварена добра сарадња надлежних институција и обављена анализа стања у вези са пиратеријом и кривотворењем, као и обука за 800 припадника органа надлежних за спровођење права интелектуалне својине.

Саветник у Делегацији ЕУ у Србији Штефан Худолин рекао је да је важно да се помогне Србији не само у преговорима за чланство у ЕУ, већ и у унапређењу квалитета живота грађана и заштити потрошача.

Фалсификовани производи, како је указао, могу бити опасни по живот јер нису прошли испитивања, због чега је неопходна сарадња свих органа и надлежних институција и усаглашавање пракси.

Србија је остварила велики напредак у тој области, што је веома важно за инвеститоре који ће се лакше опредељивати да дођу у земљу где држава обезбеђује потребну заштиту, објаснио је Худолин.

Пројекат је омогућио израду софтвера који ће користити Управа царина и тржишна инспекција, подсетио је он и додао да је ЕУ обезбедила Србији специјализовану опрему за уништавање кривотворене робе.

У оквиру пројекта, помоћ колегама које раде у надлежним органима у Србији пружило је више од 40 стручњака из Данске и Велике Британије, навео је Худолин.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs