Београд, 22. јануар 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Весна Ковач изјавила је данас да је наша земља остварила велики напредак у сузбијању кривотворења робе и пиратерије, као и на усаглашавању домаћих прописа са европским стандардима.
Ковач је на скупу, одржаном поводом затварања твининг пројекта „Спровођење права интелектуалне својине“, нагласила да су све активности предвиђене пројектом успешно окончане.
Усклађивање прописа и мера има велики значај за све органе који се баве заштитом интелектуалне својине, указала је она и поручила да је веома важно подизање нивоа свести и унапређење конкретних процедура у начину поступања са кривотвореном робом.
Ковач је подсетила на то да је пројекат, који је трајао две године, финансирала ЕУ са 1,3 милиона евра, а реализовали су га Министарство трговине, туризма и телекомуникација, МУП, Министарство финансија, Завод за интелектуалну својину, Републичко јавно тужилаштво и Делегација ЕУ у Србији.
Према њеним речима, пројекат је допринео унапређењу капацитета надлежних институција за спровођење права интелектуалне својине и борби против кривотворења робе.
Такође, како је додала, омогућене су нове процедуре, остварена добра сарадња надлежних институција и обављена анализа стања у вези са пиратеријом и кривотворењем, као и обука за 800 припадника органа надлежних за спровођење права интелектуалне својине.
Саветник у Делегацији ЕУ у Србији Штефан Худолин рекао је да је важно да се помогне Србији не само у преговорима за чланство у ЕУ, већ и у унапређењу квалитета живота грађана и заштити потрошача.
Фалсификовани производи, како је указао, могу бити опасни по живот јер нису прошли испитивања, због чега је неопходна сарадња свих органа и надлежних институција и усаглашавање пракси.
Србија је остварила велики напредак у тој области, што је веома важно за инвеститоре који ће се лакше опредељивати да дођу у земљу где држава обезбеђује потребну заштиту, објаснио је Худолин.
Пројекат је омогућио израду софтвера који ће користити Управа царина и тржишна инспекција, подсетио је он и додао да је ЕУ обезбедила Србији специјализовану опрему за уништавање кривотворене робе.
У оквиру пројекта, помоћ колегама које раде у надлежним органима у Србији пружило је више од 40 стручњака из Данске и Велике Британије, навео је Худолин.