Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > "Зојин закон" великом броју деце дао шансу за излечење

"Зојин закон" великом броју деце дао шансу за излечење

Београд, 21. јануар 2016. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар изјавио је данас да је, за годину дана од када је усвојен "Зојин закон", 188 деце упућено на лечење у иностранство, преко републичког и буџетског фонда, како би решили своје здравствене проблеме.

Слева: Златибор Лончар, Бојана Миросављевић и Душан Милисављевић
Фото: Фонет

Лончар је, након састанка са иницијаторима "Зојиног закона" Бојаном Миросављевић и народним послаником Душаном Милисављевићем, рекао да та деца до сада нису имала могућност да реше здравствени проблем, и изразио задовољство тиме што је позитивна иницијатива претворена у дело и што је дала резултате.

Бојана Миросављевић, мајка осмогодишње Зоје, која је преминула од Батенове болести, рекла је да је њена породица задовољна јер се Зојин закон спроводи.

За нас овај закон има велику вредност, и ако је једно дете спасено, Зоја је остварила своју мисију, истакла је она.

Према њеним речима, велика фармацеутска компанија у Цириху показала је велико интересовање за ово питање и планира да направи јединствену светску платформу за решење проблема дијагностике ретких болести у свету, а Зојин закон је практично основ тога.

Милисављевић је навео да је веома поносан на то што је имао прилику да покрене поменуту иницијативу заједно са породицом Миросављевић.

Њихов бол и туга претворени су у огромну енергију која је била покренута да се кроз све недостатке здравствене администрације примећене у лечењу њиховог детета, али и друге деце која болују од ретких болести, направи једно законско решење које би помогло другој деци, навео је Милисављевић.

Према "Зојином закону", уколико се у року од шест месеци у Србији не постави дијагноза, доктор је обавезан да пошаље узорак крви, ткива или урина у референтне стране медицинске центре, где ће се то урадити, а онда може да се почне са лечењем детета.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs