Београд, 5. јануар 2016. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић поручио је данас да је успостављање Заједнице српских општина (ЗСО) императив за успех даље нормализације односа Београда и Приштине.
|
Фото: Фонет |
Ђурић је у изјави агенцији Танјуг рекао да ће Србија вршити додатни притисак и додатну дипломатску активност са циљем да се у 2016. години то и догоди.
Успостављање ЗСО, према Ђурићевим речима, биће једна од тема у наставку дијалога, који се очекује крајем јануара, али такође и питање имовине и статуса и положаја Српске православне цркве (СПЦ).
Желимо да 2016. година буде година дијалога, приближавања односа Београда и Приштине, нас и наше јужне покрајине, у интересу наших људи, додао је он.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију нагласио је да огромна количина нерешених имовинских односа диктира то да питање имовине и грађана и питање статуса и положаја СПЦ, што је једним делом везано и за питање имовине, буде нешто на чему ће Србија инсистирати као о темама за разговоре.
Наравно, у првом плану је спровођење до сада постигнутих споразума, а за нас пред свега првог споразума о успостављању ЗСО, навео је Ђурић.
Захтев Београда, према његовим речима, јесте да Приштина без одлагања спроведе споразум од 25. августа, да у истоветном тексту, идентично оном о приниципима о успостављању ЗСО, усвоји извршну одредбу којом се успоставља важење ЗСО.
Све друго је политичка игра Приштине која не доприноси нормализацији, нити бољем разумевању између наших људи, нагласио је Ђурић.
Са српске стране је, како је напоменуо директор Канцеларије за Косово и Метохију, све спремно.
Људи из управљачког тима ЗСО су и ово време искористили за рад на статуту, њима су помагали и домаћи и међународни експерти, то никада није био проблем, значи то је спремно већ месецима, истакао је Ђурић.
Поводом најава да Приштина за састанак крајем јануара у Бриселу квалификује питања ваздушног и железничког саобраћаја, Ђурић је рекао да је Београд свакако заинтересован да сви облици саобраћаја и комуникације буду што је могуће интензивнији, те да српска страна од разговора о тој теми никада неће бежати.