Нови Пазар, 29. децембар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас у Новом Пазару да Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) имају одличне економске односе, и да ће српски извоз у ову земљу ове године премашити вредност од милијарду евра.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић је, након сусрета са председавајућим Савету министара БиХ Денисом Звиздићем, нагласио да је после Немачке и Италије, БиХ треће тржиште за српске производе, а четврти спољнотрговински партнер Србије, пошто је робна размена достигла 1,4 милијарди евра са даљим трендом раста.
Он је оценио да ће се, имајући у виду првих десет месеци ове године, тренд раста наставити.
Такође, потпредседник Владе је указао на то да је ове године одржана прва заједничка седница влада двеју земаља, на којој су дефинисане све области где постоји могућност за бољу сарадњу, са унапређењем путне инфраструктуре као приоритетом.
Љајић је изразио жаљење због тога што данас у Новом Пазару није дошло до трилатералног састанка премијера Србије и Турске, Александра Вучића и Ахмета Давутоглуа, и Звиздића и додао да су предузети први конкретни помаци у економској трилатералној сарадњи.
С тим у вези, он је напоменуо да је договорено да Србија и БиХ отворе заједничко туристичко економско представништво у Истанбулу крајем јануара 2016. године, као и да је привредама двеју земаља на располагању широка мрежа привредних представништава Турске у свету, која броји 150 канцеларија.
Исто тако, Љајић је нагласио да је циљ да се спроведе даља либерализација трговине, подсећајући на то да је од потписивања споразума пре пет година робна размена са Турском повећана два и по пута.
Он је оценио да је и
јучерашњи форум у Београду показао да постоји огромно интересовање турских привредника за сарадњу са Србијом, те изразио уверење да ће у првој половини идуће године прве турске фабрике бити отворене у Владичином Хану и Нишу.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић је изнео наду да ће доћи и до инвестиција у Санџак, али и додао да то није лако због лоше путне инфраструктуре и неповезаности на аутопут, те с тим у вези указао на кредитирање из Турске за изградњу путева у неразвијеним подручјима.
Он је, такође, указао и на донацију Турске у висини од 10 милиона долара за изградњу аеродрома у Лађевцима, оценивши да би то пуно значило за цели Санџак, јер би омогућило већи долазак туриста и привредника из Турске.
Звиздић је оценио да је сарадња Босне и Херцеговине и Србије изузетно битна и примарно доминантна за цео регион.
Он је најавио скору посету Београду и заједничко учешће са премијером Србије Александром Вучићем на Бизнис форуму крајем јануара у Истанбулу, на позив турског премијера Ахмета Давутоглуа.
Звиздић је указао на то да су за БиХ кључни приоритети мир и стабилност у региону, као и даљи развој процеса помирења као основа за сваку врсту политичког и економског развоја сарадње.
Ми на то обраћамо велику пажњу и веома ценимо напоре које Србија и њен премијер чине у том правцу, поручио је он.
Према његовим речима, Србија и БиХ су једна за другу најважнији партнери, а извоз БиХ у Србију премашиће 550 милиона евра.
Он је истакао и компатибилност компанија и привреда двеју земаља, што је водило ка размишљању о заједничком учешћу на трећим тржиштима.
Звиздић је изразио спремност представника власти БиХ за наставак честе и садржајне сарадње, кроз сталне сусрете, не само на нивоу политичара, већ и привреде.
Он је указао на то да је од Бизнис форума у Сарајеву направљен помак, и да се ради у складу са дефинисаним моделима, додавши да сада треба потписати одређене споразуме који омогућавају компанијама из две земље да заједнички делују на трећим тржиштима.