Београд, 21. децембар 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да је Конференција УН о промени климе, која је одржана у Паризу, представљала прекретницу у креирању будућности наше планете.
 |
Фото: Фонет |
Богосављевић-Бошковић је на конференцији за новинаре на тему "Резултати и перспективе будућности након конференције о климатским променама COP 21", истакла да исход скупа представља велики испит не само за област климатских промена, већ и међународних односа.
Према њеним речима, с обзиром на то да је Споразум у Паризу постигнут и да га је усвојило 195 држава чланица Оквирне конвенције УН о промени климе, евидентно је да су ови испити успешно положени.
Она је истакла да су активности Владе Француске последњих годину дана представљале важан фактор за постизање овог споразума, и поновила да усвајање овог документа из Париза представља прекретницу у креирању будућности наше планете.
Такође, Богосављевић-Бошковић је рекла да усвајање тог документа указује и на спремност на ограничење раста глобалне средње температуре значајно испод два степена Целзијуса, са тенденцијом ограничења на 1,5 степени.
Она је подсетила на то да је Србија ову потребу препознала и у јуну доставила своје циљеве смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште, чиме је међу првих 10 држава у свету и прва у региону показала политичку спремност да доприноси глобалним циљевима борбе против климатских промена, али и успеху конференције у Паризу.
Према њеним речима, смањење емисија за 9,8 одсто до 2030. годину у односу на емисије 1990. године, а који је национално утврђени циљ смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште, усвајањем Споразума из Париза постаје обавеза Србије према међународној заједници.
У плану је, како је навела, израда стратегије борбе против климатских промена, са акционим планом, која ће почети у првој половини следеће године и трајати две године у сарадњи са Делегацијом ЕУ у Србији.
Богосављевић-Бошковић је истакла да ће Стратегија бити званични документ Србије до краја 2019. године, што ће Србији обезбедити испуњење и обавеза из Споразума, која се тиче достављања ревизије циљева смањења емисија до 2020. године.
Амбасадор Француске у Србији Кристин Моро указала је на важност одржане конференције о климатским променама, и нагласила да је по први пут донет правно обавезујући акт, али да нас чека дуг пут у спровођењу и имплементацији свега што је договорено, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.