Београд, 15. децембар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да је визија Владе стварање Србије у којој су жене и мушкарци равноправни, али не само формално, већ и у политици, привреди и јавном животу.
 |
Фото: Танјуг |
Михајловић, која је и председник Координационог тела за родну равноправност, рекла је на скупу "Жене у медијима" да је, када се спомене родна равноправност, прва асоцијација породично насиље над женама, а затим лош економски положај жена, и истакла значај указивања на недовољну видљивости жена у јавности.
Она је, говорећи о томе како је бити жена у јавном животу Србије, навела примере из личног искуства и изнела уверење да поједина питања која се њој постављају никада не би била постављена ниједном мушкарцу.
Према њеној оцени, проблем је у томе што жене лакше добијају простор у медијима када треба да коментаришу нечији изглед, изнесу став о томе како ко прати моду, него када их као политичарке, предузетнице или менаџерке питају за мишљење о темама које се тичу живота грађана.
Верујем да ће Србија брже напредовати уколико и жене напредују и добију шансу да се остваре у својим областима. Тек кад сви будемо посматрали жене као професионалце, направићемо озбиљан корак ка родној равноправности која значи исте услове за све, поручила је Михајловић.
Она је подсетила на то да је у парламенту трећина жена, да Скупштину Србије, као и Народну банку Србије (НБС) воде жене, док су у Влади две потпредседнице и две министарке, а да су на последњој Олимпијади жене освојиле половину медаља.
Не желећи да се бавим уређивањем медија, тачно је да су жене присутне у мање од четвртине прилога и текстова. И када се говори о женама, оне углавном заврше у рубрикама забава и селебрити, а значајно мање на оним озбиљнијим страницама, указала је потпредседник Владе.
Она је напоменула да су дискриминисане жене готово "невидљиве", нарочито када је реч о Ромкињама или женама у сектору безбедности.
Према њеним речима, није довољно донети законе, стратегије и акционе планове, већ цело друштво, заједничким снагама, мора да ради на томе да се мења слика о женама.
Када нам прва помисао на жене не буде њен изглед, или одредница “жртва насиља”, “домаћица”, или "селебрити", већ то да их видимо као образоване, самосталне и успешне лидерке у својим професијама, верујем да ће и слика Србије, како у медијима, тако и ван њих, бити лепша, закључила је Михајловић.
На данашњем скупу, који су организовали Женска парламентарна мрежа и Мисија ОЕБС-а у Србији, представљени су и резултати истраживања "Ко прави вести", у оквиру пројекта "Глобални медијски мониторинг 2015".