Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Српски грађански законик биће усклађен са тековинама европске правне цивилизације

Српски грађански законик биће усклађен са тековинама европске правне цивилизације

Копаоник, 13. децембар 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изразио је данас жељу да се будућа кодификација грађанског права зове Српски грађански законик који ће у себи да сажме савремена сазнања и опште прихваћена решења, као и да буде усклађен са тековинама савремене европске правне цивилизације.

Фото: tanjug.rs
Селаковић је отварајући 28. сусрет Копаоничке школе природног права, током које ће се водити тродневна дискусија, поред осталих тема и о решењима будућег Грађанског законика, позвао учеснике тог скупа - еминентне правнике да дају своја мишљења и сугестије о нацрту који је израдила радна група Министарства правде.

Он је поручио да ће се будући текст увек звати "Српски грађански законик", а не само Грађански законик, што су подржали и учесници скупа.

Очекујемо драгоцена мишљења и сугестије које ће се пажљиво анализирати приликом израде Српског грађанског законика, рекао је министар правде напомињући да такође очекује мишљења овогодишњих иностраних учесника и многобројних познатих европских правника.

Министар је такође поздравио ангажовање медија који прате јавну расправу о будућој кодификацији грађанског права, а која ће трајати пуних годину дана, односно до јула 2016. године.

Говорећи о значају рада Копаоничке школе, Селаковић је изразио уверење да и овогодишњи скуп правника на Копаонику, служи афирмацији права, правде и правичности и подсетио да није случајно то што Копаоничка школа од пре неколико година ради под покровитељством Унеска.

Такође, он је истакао значај овогодишње теме Копаоничке школе - Право и аутономија личности.

Та тема је како је навео Селаковић, посебно актуелна, сложена и веома значајна па би ваљало испитати колико слободу личности угрожава и спутава све шира мрежа правних прописа, све израженија тежња да се скоро сва испољавања живота уреде и предвиде, измере, прорачунају и нормирају.

Он је истакао да Копаоничка школа заслужује пуну подршку у покушајима да одговори на та питања, применом синтетичког, правног, филозофског и социолошког метода.

Трећи програмски садржај овогодишњег скупа такође је, према речима министра правде веома значајан, а односи се на Закон о заштити права на суђење у разумном року, чија примена почиње 1. јануара 2016. године.

Посреди је закон који је изузетно важан и за остваривање људских права. Неопходно је да се сви ангажујемо, пре свега запослени у правосудним институцијама, да се он делотворно и правилно примени, поручио је Селаковић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs