Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Локалне самоуправе и цивилно друштво кључни за инклузију Рома

Локалне самоуправе и цивилно друштво кључни за инклузију Рома

Београд, 26. новембар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић оценила је данас да је сарадња са локалним самоуправама и организацијама цивилног друштва од изузетног значаја у спровођењу политике инклузије Рома.


Пауновић је подсетила на то да је Канцеларија преузела улогу координатора на пројекту "Овде смо заједно – европска подршка за инклузију Рома".

Кроз пројекат су, како је напоменула, постигнути бројни резултати захваљујући доброј организованости пројектног тима и сарадњи са свим ресорним државним органима, организацијама цивилног друштва и локалним самоуправама, као и подршци Делегације ЕУ.

Она је навела да је за унапређење квалитета живота наших суграђана ромске националности веома важна чврста управљачка структура пројекта и континуитет одржавања састанака Управног одбора, на којима се дискутује о свим плановима и премошћавају потешкоће у реализацији активности.

Удруженим напорима свих актера који се баве питањима инклузије Рома осигуравамо да будемо успешни у ономе што смо зацртали, и у том смислу овај пројекат је у потпуности оправдао свој назив "Овде смо заједно", указала је Пауновић.

Према њеним речима, једна од компоненти пројекта тиче се повећаног учешћа грађана у доношењу одлука на локалном нивоу.

Стога је у оквиру пројекта у протеклих годину и по дана спроведен процес мапирања организација у 20 пилот општина и градова, као и истраживање потреба организација цивилног друштва за обукама, где су се оне изјасниле шта желе да добију од обука, објаснила је она.

Пауновић је навела да је до сада 30 организација цивилног друштва и четири мреже организација које делују на територији Србије прошло кроз три циклуса обуке како би побољшали своје вештине за повећано учешће у доношењу, мониторингу и извештавању о политикама за Роме и Ромкиње на локалном нивоу.

Према њеној оцени, захваљујући томе данас са пуним поверењем можемо препустити организацијама цивилног друштва процес јавних расправа о новој стратегији за социјално укључивања Рома и Ромкиња у Републици Србији, јер су ојачале своје капацитете и могу бити подршка Влади у креирању политика усмерених на унапређење положаја Рома.

Она је напоменула да је и приликом израде поменуте стратегије учешће грађана било од пресудне важности како би такви документи осликавали праве потребе заједнице и могли да се спроведу.

У изради овог стратешког документа, како је подсетила, учествовали су представници заједнице и организација цивилног друштва за сваку област стратегије, а како би се обезбедила што већа транспарентност овог важног документа спровођене су консултације на локалу, подсетила је Пауновић.

Она је уједно упутила позив свим присутнима да се активно укључе у процес јавних расправа како би добили што конкретније и квалитетније коментаре са циљем да се унапреди садржај документа.

Државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић оценио је да је овај пројекат допринео томе да се реализују бројне активности које су предвиђене стратегијом за унапређивање положаја Рома.

Маравић је нагласио да је од посебног значаја то што ће добре праксе које су успостављене кроз овај пројекат бити имплементиране и у будућем стратешком документу.

Шеф првог сектора операција Делегације Европске уније у Србији Николас Бизел изразио је задовољство начином реализације пројекта и истакао да цивилно друштво пружа подршку држави и поспешује развој, демократију и самоорганизовање друштва.

Бизел је истовремено указао на то да су организације цивилног друштва које делују у локалним самоуправама важни партнери у имплементацији антидискриминационих политика.

Он је подсетио на то да је ЕУ до сада определила 15 милиона евра за различите програме за инклузију Рома, и да је овај пројекат подржан са 4,8 милиона евра.

Према његовим речима, Унија ће и у будућем периоду наставити да пружа подршку процесу инклузије Рома у Србији.

Менаџер пројекта "Европска подршка за инклузију Рома" Мисије ОЕБС-а у Србији Лојд Тудик подсетио је на то да пројекат обезбеђује подршку институцијама Србије у побољшању положаја Рома у више области.

Реч је, како је прецизирао, о приступу основним правима, грађанском учешћу, тржишту рада, образовању, здравству, социјалној заштити, адекватном становању и стварању одрживих радних места кроз техничку помоћ остваривању пројектног предлога за социјални развој Владе Србије.

Он је напоменуо да су кроз обуке организације цивилног друштва имале прилику да науче како се израђују локални акциони планови и ради буџет града/општине, као и на који начин треба да се умрежавају и сарађују како би ојачале капацитете и могле да утичу на креирање политика у својим локалним заједницама у вези са унапређењем квалитета најугроженијих група грађана.

Учесници конференције разговарали су о важности грађанског учешћа и активностима Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом, при чему су представљени добри модели сарадње локалних самоуправа и организација цивилног друштва у спровођењу политика намењених Ромима у граду Крагујевцу и општини Бела Паланка.

Поред тога, представљен је и Нацрт стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији, и предочени резултати МИКС истраживања које је спровео Уницеф.

У раду овог скупа учествовали су представници државних органа и институција, организација цивилног друштва, локалних самоуправа и међународних организација, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs