Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија спроводи препоруке УН о људским правима

Србија спроводи препоруке УН о људским правима

Београд, 25. новембар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић председавала је данас другој по реду седници Савета за праћење примене препорука механизама УН за људска права, на којој је разматран план за њихово испуњавање.


Пауновић, која је и председник овог савета, указала је на то да овај план има за циљ да додатно ојача већ успостављени механизам, како у раду самог савета, тако и у раду ресорних министарстава, чиме ће се допринети квалитетнијем извештавању о току тог процеса.

Она је рекла да је посебна пажња посвећена начину укључивања организација цивилног друштва и потписивању меморандума о сарадњи са Саветом, уважавајући значај цивилног сектора и његов непосредни утицај на локалном нивоу у области заштите и унапређења људских права.

Србија, како је указала, подноси редовне извештаје телима УН и од њих добија препоруке у циљу унапређења поштовања људских и мањинских права, а у овом тренутку, наша земља има 367 препорука које су јој упутили механизми УН за људска права.

Пауновић је подсетила на то да је овај савет формиран у децембру 2014. године Одлуком Владе Републике Србије на период од пет година.

Савет, како је прецизирала, има председника и девет чланова из реда функционера и државних службеника на положају у министарствима надлежним за послове правде, спољних послова, унутрашњих послова, рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, просвете, науке и технолошког развоја, здравља, културе и информисања, државне управе и локалне самоуправе и из Канцеларије за европске интеграције.

Рад Савета је важан због самог процеса извештавања и комуникације са механизмима УН, као и због преговарачког процеса са ЕУ (посебно за поглавља 23 и 24), али његов примарни задатак јесте унапређење стања људских права у Србији, нагласила је Пауновић.

Седници Савета, осим чланова, присуствовали су и представник Одбора за људска и мањинска права и родну равноправност Скупштине Србије, као и представници назависних тела за заштиту људских права, заштитника грађана и повереника за заштиту равноправности.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs