Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија и Црна Гора добила позитивну оцену Студије о изводљивости

Србија и Црна Гора добила позитивну оцену Студије о изводљивости

Београд/Стразбур, 12. април 2005. године - Европски комесар за проширење Европске уније Оли Рен саопштио је на конференцији за новинаре у Стразбуру да је државна заједница Србија и Црна Гора добила позитивну оцену Студије о изводљивости за закључење споразума о стабилизацији и придруживању Европској унији.

Оли Рен
Рен је изјавио да је СЦГ напредовала у процесима реформи, да су оне крхке, али приметне и нагласио да државна заједница треба да настави сарадњу с Хашким трибуналом.

Добијање позитивне оцене Студије о изводљивости представља први уговорни однос између СЦГ и ЕУ, истакао је у Стразбуру комесар за проширење ЕУ и најавио да ће, чим државна заједница настави са реформама, бити направљени нови кораци у фази придруживања ЕУ.

Према његовим речима, најважнији за реформе у СЦГ, а самим тим и за придруживање земље Унији, јесте наставак реформи правног система и јавне администрације, као и економског система земље. Такође, мора се поштовати Уставна повеља СЦГ, мора постојати владавина закона, а неопходно је наставити и унапредити сарадњу са Трибуналом.

Рен је нагласио да ће Европска унија пружити државној заједници политичку и тенхничку помоћ у реформи правосудног система и јавне администрације, као и финансијску помоћ како би се помогла изградња институција и административних капацитета у државној и локалној администрацији.

Студија о изводљивости представља специфичан извештај којим Европска комисија обавештава Савет министара ЕУ о спремности неке државе да ступи у одговарајуће институционалне везе са Унијом. Тај документ припрема Делегација Европске комисије у Београду у сарадњи са Радном групом из Брисела, а најбитније питање Студије је да ли нека земља може у извесном периоду да потпише споразум о стабилизацији и асоцијацији, као и да једног дана постане пуноправна чланица ЕУ.

Студија садржи низ поглавља у којима се утврђује да ли је домаће законодавство у појединим областима усаглашено са ЕУ. Земље за које се ова студија ради морају испуњавати и неке политичке критеријуме који подразумевају успостављање демократских институција и владавину права, поштовање људских права, заштиту мањина, регионалну сарадњу и поштовање међународних обавеза, што за СЦГ значи и пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

Позитивна оцена Студије о изводљивости прослеђује се Савету министара ЕУ који би требало да је усвоји и наложи Европској комисији да почне званичне преговоре о закључењу споразума о стабилизацији и асоцијацији. Када земља са којом се преговара постигне начелни споразум са Европском комисијом, почиње примена само одређених делова споразума о стабилизацији и асоцијацији, док га не ратификују све чланице ЕУ.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs