Београд, 19. новембар 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас да је уједначавање судске праксе од највеће важности за стварање предвидивог и стабилног правног система.
 |
Фото: Танјуг |
Селаковић је на регионалној конференцији "Уједначавање судске праксе – искуства из региона", истакао да је уједначена судска пракса један од кључева ефикасности домаћег судства, чији резултат треба да буде бољи квалитет правде за грађане Србије и за привреду наше земље.
Министар је указао на то да је неуједначена судска пракса последица инфлације прописа, недовољне и лоше припреме за примену постојећих прописа, њихове међусобне неусклађености, али и непоштовања ауторитета судске власти у оквиру саме те власти.
Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић рекао је да је уједначавање судске праксе једна од централних тема у Поглављу 23.
Милојевић је навео да се већ више од деценију, заједно са Мисијом ОЕБС-а и другим међународним организацијама, ради на бројним питањима реформе правосуђа, укључујући и припрему законодавства у складу са међународним стандардима и најбољом праксом на јачању правосудних институција и оснаживању независности судија.
Према његовим речима, препознато је да је независан и праведан правосудни систем највећа вредност у сваком друштву, а њега нема уколико се различито решава у репетитивним споровима, у истим чињеничним правним ситуацијама, што директно утиче на правну сигурност.
 |
Фото: Танјуг |
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард указао је на то да је неподударање у судској пракси судова највишег степена један од највећих проблема у агенди правосудне реформе у Србији.
Забрињава то што судски предмети са истим чињеницама и околностима често имају потпуно различите пресуде у судовима широм земље, нагласио је Буркхард и додао да у том контексту жели да похвали Врховни суд Србије, који је узео водећу улогу у решавању тог проблема.