Београд, 19. новембар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да ресорно министарство посебну пажњу поклања борби против злостављања деце, али да је потребна шира друштвена акција како би се овај проблем искоренио.
Вулин је приликом посете Заводу за васпитање деце и омладине – Дом „Васа Стајић“, поводом Међународног дана превенције злостављања и занемаривања деце, истакао да је прошле године 4.986 деце било изложено различитим облицима физичког или психичког насиља, због чега је против починилаца тог кривичног дела поднето 200 кривичних пријава.
Он је саопштио и да је током прошле године поднето 190 захтева за потпуно лишавање родитељског овлашћења и 180 захтева за делимично умањење родитељских овлашћења.
Према његовим речима, интервентно је издвојено више од 500 дечака и девојчица из породица у којима су живели.
Министарство посвећује посебну пажњу овом друштвеном проблему, због чега су у 115 центара за социјални рад већ успостављена посебна одељења и комисије које се баве борбом против принудног рада, објаснио је Вулин.
Чињеница је да 90 одсто деце доживи насиље у породици, упозорио је министар и додао да се држава бори против тог проблема, али да не може све да реши једно министарство или један програм.
Он је оценио да је најбоље и најздравије да дете буде у биолошкој породици, због чега се Министарство труди да заврши процес деинституционализације и да што више деце буде у функционалној, доброј биолошкој породици.
Према његовим речима, у хранитељским породицама налази се приближно 6.000 деце, док је прошле и ове године усвојено укупно 356 дечака и девојчица.
Директор Завода Драган Роловић исказао је захвалност Министарству на подршци јер препознаје потребу деце да им се помогне, али и труд и љубав људи који раде у Дому и помажу штићеницима како би им детињство учинили бољим.
Роловић је подсетио на то да је пре 11 година у Заводу развијен посебан Програм интензивног третмана који се бави децом, пре свега дечацима до 14 година, захваљујући коме је 220 малишана склоњено са улица Београда.
С обзиром на добре резултате који су остварени овим програмом, у плану је проширење капацитета Завода који ће прорадити у јануару наредне године, најавио је он и изразио очекивање да ће програм заживети у још шест градова у Србији.
Међународни дан превенције злостављања и занемаривања деце обележава се на иницијативу Фондације светског самита жена од 2000. године.
Република Србија је усвојила низ докумената на националном нивоу којима се утврђују циљеви, задаци, процедуре и одговорности појединих система и појединаца у процесу заштите деце од злостављања, занемаривања и свих облика искоришћавања.