Београд, 18. новембар 2015. године – Помоћник министра правде у Влади Републике Србије Чедомир Бацковић оценио је данас да је независност правосуђа од кључног значаја за учвршћивање владавине права и побољшање инвестиционе климе јер страни и домаћи инвеститори очекују велики ниво правне сигурности.
 |
Фото: Фонет |
Бацковић је, поводом почетка двогодишњег програма јачања капацитета Високог савета судства и Државног већа тужилаца, за који је ЕУ издвојила два милиона евра, навео да је суштина овог твининг пројекта у томе да судије и тужиоци из Грчке и Шпаније поделе своја искуства са српским правосудним органима.
Идеја је, како је појаснио, да нам они пренесу искуства из својих независних судских тела која се баве питањима о напредовању и постављању судија и тужилаца.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт истакао је, поводом почетка програма за јачање правосуђа у Србији, да се од судија очекује да одлучују независно, у складу са законом и својом савешћу.
Девенпорт је истовремено поручио да је независност једина и права гаранција да ће сви бити једнаки пред законом.
У том контексту, како је оценио, управо су Високи савет судства и Државно веће тужилаца ти који треба да обезбеде поверење јавности и својих колега у правосудни систем.
Према његовим речима, очекује се да они дефинишу и поставе инструменте потребне за оцењивање квалитета рада у правосуђу и да објективно извештавају о стању у систему.
Он је навео да се програм јачања капацитета Високог савета судства и Државног већа тужилаца спроводи у тренутку када је пред Србијом наставак реформе правосуђа и усклађивање са акционим планом за Поглавље 23 у приступним преговорима.
Председник Високог савета судства Драгомир Милојевић оценио је да о значају независних правосудних тела говори и чињеница да је Европска унија издвојила два милиона евра за јачање њихових капацитета.
У оквиру овог програма, како је додао, Високи савет судства има задовољство да сарађује са колегама из Високог савета судства Шпаније и Министарства правде Грчке кроз организовање семинара, конференција и студијских посета.
Милојевић је навео да Високи савет судства Србије жели да кроз заједничке активности усклади свој рад са процедурама сличних институција у земљама Европске уније.