Београд, 18. новембар 2015. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар изјавио је данас да ће предложене измене и допуне Закона о здравственој заштити побољшати њен квалитет и унапредити рад здравствених установа и приватне праксе, као и других правних лица која обављају ову делатност.
Лончар је, образлажући посланицима Скупштине Србије законске измене и допуне, рекао да је њима предвиђено да приправнички стаж за здравствене раднике са високом спремом траје шест месеци.
До сада су приправнички стаж од шест месеци обављали само доктори медицине, чије су основне студије трајале шест година, а сада ће то важити и за докторе стоматологије, дипломиране фармацеуте и биохемичаре и медицинске сестре са високом стручном спремом које су завршиле факултет здравствене струке, прецизирао је министар.
Предложеним изменама се, како је навео, уређује поступак за добијање, обнављање и одузимање лиценце и полагање лиценцног испита уколико здравствени радник није стекао довољан број бодова из програма едукације.
Према његовим речима, новим решењима укида се могућност да здравствени радник коме је трајно одузета лиценца може обављати одређене послове из здравствене делатности под надзором оног ко има лиценцу.
Он је указао на то да тако прописан рад под надзором не постоји у регулативи ниједне од земаља у региону.
Такође, како је додао, предложеним изменама се омогућава здравственом раднику да након полагања испита обнови лиценцу и тако добије дозволу за самостални рад.
Великом броју здравствених радника истиче лиценца до краја године, а с обзиром на то да већина њих није прикупила довољан број бодова да би обновили лиценцу, потребно је хитно усвојити овај предлог закона, апеловао је Лончар.
Министар је објаснио да се у закону сада прецизира и појам здравственог радника, тако што се наставници и сарадници факултета здравствене струке који предају клиничке предмете и они који не изводе наставу из клиничких предмета, а пружају услугу у здравственим установама, сматрају здравственим радницима.