Ниш, 17. новембар 2015. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас у Нишу да се образовни систем у Србији добро развија и да се образовни програми прилагођавају потребама тржишта рада.
 |
Фото: Фонет |
Вербић, који је у друштву првог секретара Амбасаде НР Кине у Србији Чен Јангнинга посетио Електронски факултет у Нишу, рекао је том приликом да у Србији има десетине средњих стручних школа које су добиле потпуно нову опрему и имају модернизоване програме, али им је потребна стручна пракса.
Према његовим речима, када је у питању високо образовање, оно што се учи на факултетима не мора по сваку цену да буде прилагођено потребама тржишта рада.
Нама је потребно да имамо и оне људе који ће измислити нешто што на тржишту рада данас не постоји. У противном само бисмо репродуковали нешто што неко други ради, а ми полажемо велике наде у иновације, навео је министар.
Он је рекао да читава Европа и свет препознају потенцијале Србије у домену иновација у области природних наука.
Велике компаније у свету врло брзо примају све младе талентоване људе, али им не дозвољавају да сами нешто направе. Ми видимо шансу у томе да ти млади људи отворе своје сопствене компаније и некога запосле, истакао је Вербић.
Министар је напоменуо да многи људи у Србији граде егзистенцију управо на ономе што су сами осмислили, и указао на то да само у Нишу постоји око 170 таквих компанија, али да сличних компанија има и у осталим универзитетским центрима у земљи.
Декан Електронског факултета у Нишу Драган Јанковић истакао је да ће представници Амбасаде НР Кине помоћи да та високошколска установа ускоро успостави сарадњу са неким од најзначајнијих факултета у тој земљи.