Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Превенција важна за искорењивање дискриминације

Превенција важна за искорењивање дискриминације

Београд, 13. новембар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић председавала је данас Конститутивној седници Савета за праћење реализације акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације.


Пауновић је навела да се наша земља усвајањем Стратегије превенције и заштите од дискриминације за период до 2018. године определила за систематску изградњу институционалног и законодавног оквира, али и механизама борбе против дискриминације.

Потврда да држава у континуитету ради на испуњавању својих обавеза јесте успостављање механизама који ће осигурати да се антидискриминационе политике спроводе на предвиђен начин, поручила је она.

Савет ће, како је навела, пратити напредак у извршењу мера, спровођењу активности, поштовању предвиђених рокова, као и раног упозоравања на изазове у извршењу мера, како овај документ не би остао мртво слово на папиру.

Према њеним речима, Савет је на данашњој седници усвојио Први извештај о реализацији акционог плана за примену антидискриминационе стратегије.

Извештај садржи преглед свих мера и активности које су реализовали државни органи у области превенције и заштите од дискриминације друштвених група које се налазе у повећаном ризику од дискриминације и спровођењу антидискриминационих политика у земљи.

Обавезе државе у области људских права не исцрпљују се само простим доношењем нормативне регулативе о забрани дискриминације, већ је далеко значајнија њихова ефективна примена од највиших државних, па све до локалних нивоа, напоменула је Пауновић.

Она је указала на то да је важно да се људи заштите од дискриминације конкретно на у својој локалној заједници, у сваком граду и општини, при чему је Савет успоставио механизам који ће пратити на који се начин конкретно помаже угроженим људима.

Први извештај сачињен је на основу прилога органа који су задужени за реализацију мера, са националног нивоа, док ћемо у наредном периоду настојати да у процес праћења укључимо и локалне самоуправе које ће кроз сарадњу са организацијама цивилног друштва на својој територији израдити своје извештаје. Тиме ћемо добити свеобухватнији увид у стање људских права и квалитетнији мониторинг, поручила је Пауновић.

На предлог Пауновић, Савет је једногласно усвојио одлуку о томе да реализатори мера именују контакт особе задужене за унос промена током имплементације планираних активности у циљу успостављања система раног упозоравања.

Наредни корак биће организовање обука за контакт особе према програму Канцеларије за људска и мањинска права, како би се обезбедио континуитет у процесу извештавања и подигао квалитет будућих извештаја, најавила је она.

Пауновић је подсетила на то да Стратегија превенције и заштите од дискриминације представља усаглашен систем мера и инструмената јавне политике које Србија треба да спроведе ради спречавања, односно смањења свих облика и посебних случајева дискриминације, нарочито према осетљивим друштвеним групама, потпуно усклађен са акционим планом за Поглавље 23.

Пошто је реч о документу који треба да апсорбује све актере који могу бити од користи за превенцију и заштиту од дискриминације, од државних органа, јавних служби, организација цивилног друштва, органа општина и градова, па до медија, спроводљивост таквог плана захтева коодинацију и чврсту управљачку структуру актера.

Рад Савета је, како је додала, важан због самог процеса извештавања и комуникације, као и због преговарачког процеса са ЕУ (посебно за поглавља 23 и 24), али његов примарни задатак јесте унапређење стања људских права у Србији.

Пауновић је нагласила да ће рад Савета бити транспарентан, а јавност рада ће се обезбедити објављивањем свих одлука и извештаја које усвоји Савет на интернет страници Канцеларије за људска и мањинска права.

На седници су учествовали чланови Савета из реда постављених лица, државних службеника на положају или државних службеника на извршилачком радном месту, Сталне конференције градова и општина и организација цивилног друштва, имајући у виду њихову улогу у изградњи демократског друштва и допринос ширењу идеје људских права и владавине права.

Поред чланова, учешће су узели и председник Одбора за људска и мањинска права Народне скупштине Републике Србије, представници независних тела заштитника грађана, повереника за информације од јавног значаја и повереника за заштиту равноправности.

Први извештај о реализацији акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације можете преузети на линку.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs