Сомбор, 13. новембар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин и амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман посетили су данас Службу хитне медицинске помоћи Дома здравља "Др Ђорђе Лазић" у Сомбору поводом почетка пројекта помоћи здравственим центрима у нашој земљи.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је том приликом истакао да ће обновљена инфраструктура ове здравствене установе, али и возило које је добила у оквиру овог пројекта, остати на располагању грађанима Сомбора и када прође мигрантска криза.
Он је нагласио да о мигрантима не треба да размишљамо као о некаквом оптерећењу, већ као о људима због којих и са којима можемо да унапредимо живот свих нас.
Србија није узроковала мигрантску кризу и неће је сама решити, поновио је министар и додао да наша земља води рачуна о својим интересима, а да Европска унија мора да решава актуелну ситуацију.
Вулин је рекао да није реално да наша земља обезбеди смештајне капацитете за 150.000 миграната месечно, и нагласио да то нико није тражио од Србије.
Према његовим речима, границе су пропусне и сада мигранти пролазе уобичајено, а данас се, као што је то било и претходног дана, код Прешева очекује више од 8.000 људи.
Он је потврдио да Србија не може сама да се носи са великим приливом миграната, ни када је реч о набавци хране и обезбеђењу смештајних капацитета, али ни када су у питању људи који се брину о њима.
Вулин је поручио да ће се наша држава по питању миграната понашати као и до сада, и подсетио на то да му је јуче у Бриселу отворено речено да већина земаља ЕУ може да Србију узима као пример како се успешно излази на крај са мигрантском кризом.
 |
Фото: Танјуг |
Дитман је нагласио да Србија, као и земље Уније, ради на решавању проблема прилива избеглица, и додао да Немачка у том погледу жели да подржи нашу земљу износом од приближно четири милиона евра.
Он је изразио задовољство због тога што је у Сомбору започео важан пројекат за који су Амбасада Немачке и хуманитарна организација "Хелп" издвојили укупно 900.000 евра.
У оквиру тог пројекта ће, како је објаснио, бити адаптирано и опремљено шест здравствених центара у Србији и изграђени смештајни капацитети за избеглице.
Према његовим речима, реч је о адаптацији здравствених центара у Сомбору, Шиду, Прешеву, Кањижи, Пироту и Суботици.
Обнова инфраструктуре тих центара, набавка опреме и помоћ у ефикаснијем пружању медицинских услуга знатно ће помоћи избеглицама, али то је дугорочно намењено локалном становништву, рекао је амбасадор.