Београд, 12. новембар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је да је Влада данас, након два месеца јавне расправе, усвојила Предлог закона о озакоњењу објеката, који ће омогућити да више од 1,5 милиона бесправно изграђених објеката у Србији буде озакоњено на брз и јефтин начин.
Михајловић је на конференцији за новинаре истакла да ће се то законско решење почетком наредне недеље наћи пред посланицима, и изразила очекивање да ће бити усвојено у наредних седам дана.
Она је рекла да очекује да процес озакоњења, који се спроводи у јавном интересу, траје приближно годину дана.
Према њеним речима, приближно 85 одсто објеката који ће бити озакоњени по овом пропису чине породичне куће и станови, дакле није реч о комерцијалним објектима.
Михајловић је подсетила на то да ће више од 750.000 људи који су поднели захтев за легализацију платити само фиксну таксу, а они који нису то учинили уз таксу предају и извештај о затеченом стању који израђује лиценцирани инжењер.
Као пример, она је навела да ће такса за озакоњење објеката површине до 100 квадратних метара износити 5.000 динара, а до 200 квадрата 15.000 динара.
Према њеним речима, инспекција ће одмах по усвајању закона кренути да на терену пописује нелегалне објекте и сви који су градили бесправно добиће решења о рушењу.
Објекти за које власници не покрену процес озакоњења и не плате таксу, како је додала, биће срушени, при чему ће бити уклоњени и објекти за које је захтев за легализацију раније одбијен, као и објекти грађени у парковима природе, који не могу бити озакоњени.
Михајловић је напоменула да ће сваки покушај нелегалне градње након усвајања закона бити спречен израдом сателитских снимака, јер ће лако моћи да се упореди стање на снимцима са стањем на терену и изда решење о рушењу.
Новац прикупљен од наплате такси за озакоњење биће употребљен за уређење локалних самоуправа, што ће бити барем делимична компензација за све грађане који су градили по закону или су легализовали објекте по ранијим прописима, поручила је она.
Михајловић је рекла да, нажалост, са прописима који сада важе, бесправна градња не би била озакоњена ни за 25 година, а број нелегалних објеката би се даље увећавао.