Београд, 11. новембар 2015. године – Полагањем венаца и одавањем почасти код Спомен-костурнице бранилаца Београда на Новом гробљу, данас је одржана централна државна церемонија поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
 |
Фото: Танјуг |
Након церемоније полагања венаца, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин је, обраћајући се присутнима, истакао да је Србија увек у својој историји одлучивала да буде на страни слободе.
Према његовим речима, највећа жеља српског народа, коју никада у својој историји ниједно поколење није успело да досања и доживи, јесте само једна генерација Срба који ће се родити, одрасти и умрети, а да никада не доживе рат.
Сто година је прошло и сто година је довољно времена да знамо како су ратови почели, зашто су вођени и како су завршавани. Никаква промена историје, прилагођавање ономе што би нама сада живима било пријатно и згодно не може да се деси док год памтимо стојећи испред овог светлог гроба, рекао је Вулин.
Он је навео да свака промена и ревизија историје заправо буди страх да ће се ужаси рата заборавити, да ће ратови бити понављани када ово поколење заборави каквој патњи и каквом злу су били изложени они који су овом земљом корачали пре сто година.
Нема промене и нема заборава, као што не може бити ни изједначавања мртвих јер људска патња јесте иста за све и свакога, али узрок патње није и не може бити исти. Нису исти они који су ратове покретали и они који су у њима невољно учествовали бранећи своју кућу, породицу, свој живот и овај град, рекао је Вулин.
Венце су положили представници Војске Србије, града Београда, као и представници дипломатског кора.
 |
Фото: Танјуг |
Централна државна церемонија код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату представља одавање почасти свим припадницима оружаних снага и цивилима невино страдалим током Првог светског рата.
Она се сврстава у ред најзначајнијих церемонија које ће, у исто време, у свим главним градовима држава-победница у Првом светском рату бити одржане у част годишњице великог историјског догађаја.
Присуство највиших дипломатских и војно-дипломатских представника држава-савезница и држава-противница Србије у Првом светском рату симболично указује на потребу очувања достојанственог сећања, али и афирмације помирења и сарадње као основа за даље унапређење билатералних односа Србије и држава које су учествовале у том оружаном сукобу.
Дан примирја у Првом светском рату обележава се у читавом свету државним манифестацијама које се одржавају 11. новембра, када је 1918. године, у 11 часова, ступило на снагу примирје у Првом светском рату.
Република Србија се са поносом и пијететом сећа стотина хиљада цивила и ратника, невино и јуначки пострадалих у борбама за одбрану и ослобођење отаџбине током четири ратне године (1914–1918).