Београд, 10. новембар 2015. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар и министар здравља Републике Чешке Светоплук Немечек постигли су данас договор да у Србији у наредном периоду, на основу чешких искустава, буде основано пет међурегионалних перинаталних центара, како би се смањила смртност новородњечади.
|
Светоплук Немечек и Златибор Лончар |
Лончар и Немечек су на конференцији за новинаре у Палати Србија истакли да ће поменути центри у којима ће бити обједињене неонатологија, педијатрија и гинекологија, бити формирани по угледу на чешки медел.
Постигнут је, како су рекли, и договор да српски стручњаци за вантелесну оплодњу посете Чешку, како би им тамошње колеге пренеле своја искуства.
Они су указали на то да је током састанка било и речи о размени искустава кад је реч о систему плаћања медицинских услога по дијагностички сродним групама (ДРГ).
Министар здравља Србије је рекао да ће у здравственом систему доћи до укрупњавања установа, и да би требало да се формирају међурегионални перинатални центри – два у Београду и по један у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Такође, он је навео да је Чешка једна од земаља са најнижом стопом преминулих новорођенчади и додао да је постигнут договор да сваки наш центар има "паралелу" у Чешкој, што подразумева да ће доћи до размене стручњака, како би чешке колеге нашим лекарима давали инструкције.
Лончар је указао на то да је са Немечеком разговарао и о њиховим искуствима, како се не би понављале грешке, а да се уведе оно што се показало као добро.
Немечек је изразио задовољство што разговара са српским колегом у тренутку када је Србија добила толико добру оцену Европске комисије, а ситуација толико напредовала да се могу покренути преговори о чланству у ЕУ.
Он је поновио да Влада Чешке подржава европски пут Србије, и додао да ће наша земља у том процесу, где год било потребно, моћи да рачуна на помоћ Чешке.
Немечек је поновио да је Чешка међу земљама са најмањом стопом смртности новорођенчади, и рекао да му је драго што ће модел обједињавања установа бити примењен у Србији.