Београд, 9. новембар 2015. године – Министар за рад запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин најавио је данас да ће војни пензионери у Србији на новембарским чековима добити износ већи за 11,06 одсто, на основу одлуке Уставног суда која је донета због неравномерног повећања и усклађивања пензија 2008. године.
 |
Слева: Братислав Гашић, Александар Вулин, Драгана Калиновић и Љубомир Драгањац |
Фото: mod.gov.rs |
Вулин је на скупу у Дому Војске Србије најавио да ће од јануара 2016. године пензионерима који нису тужили државу бити исплаћена и заостала дуговања, а у просеку дуг је приближно 304.000 динара по пензионеру.
Он је навео да ће на нешто више од 57.000 адреса војних пензионера и њихових наследника данас стићи и детаљна објашњења.
Они ће у филијалма Фонда за пензијско и инвалидско осигурање моћи да потпишу споразуме о вансудском поравнању и дуг ће им бити враћен у једној рати већ током јануара 2016. године, а они који не потпишу тај споразум неће имати право на исплату дуга, објаснио је министар за рад.
Према његовим речима, дуг према пензионерима и неравноправност у усклађивању и повишици пензија која се сада исправља потиче од 2008. године, када су цивилним пензионерима пензије биле увећане за 11,06 одсто, али су војни пензионери након обједињавања њиховог и цивилног фонда били ускраћени за целокупно повећање и износ на чековима био је већи за нешто више од четири процента.
Вулин је указао да дуговања која се сада исплаћују износе приближно 24.000 милијарде динара, а новац за њихову исплату издвојен је захваљујући уштедама у буџету и за то неће бити потребан ребаланс.
За ово исправљање неправде према војним пензионерима нисмо дигли кредит, нисмо се задужили, истакао је Вулин и оценио да држава тиме показује да поштује војне пензионере, њихову оданост Србији, и испуњава дату реч.
Министар одбране Братислав Гашић рекао је да у том министарству више нема службених путовања за бројне делегације и скупих репрезентација.
Према његовим речима то омогућава значајне уштеде, па ће један од приоритета бити и стамбено збринајвање војних пензионера.
Само током 2015. године обезбедили смо 965 станова, истакао је Гашић.
Председник Удружења Војних пензионера Србије Љубомир Драгањац рекао је да је одлука о повећању и усклађивању војних пензионера задовољавајућа, а да ће сваки евентуални проблем бити решаван преко институција.
Драгањац је навео да је око 30.000 војних пензионера тужило државу и да је на њима сада да одлуче да ли ће потписати споразум о вансудском поравнању или ће наставити поступак.
Директор Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање Драгана Калиновић навела је да ће у филијалама ове службе бити отворени посебни шалтери на којима ће војни пензионери моћи да потишу споразум, а потом ће им дуг бити исплаћен.
Калиновић је рекла и да неће бити редова, а процедура ће бити једноставна.