Београд, 30. октобар 2015. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је данас да су кубанске вакцине које се користе као терапија за карцином плућа стигле у нашу земљу, при чему ће тестирања и одабир пацијената почети од 2. новембра.
Лончар је на конференцији за новинаре, одржаној поводом набавке и почетка примене лека Cimavax EGF у Србији, који производи кубански Институт CIMAB, истакао да ће вакцине бити бесплатне и на добровољној бази.
Он је подсетио на то да је Меморандум између Института CIMAB и Института „Торлак“ о набавци 1.680 јединица лека који се користи у терапији код оболелих од карцинома плућа потписан 1. октобра ове године.
На тај начин је, како је обаснио, реализован договор постигнут у мају ове године, приликом посете Куби председника Републике Србије Томислава Николића, о сарадњи двеју земаља у области здравства.
Обезбеђене количине лека су довољне за спровођење комплетне терапије за 30 оболелих, која ће се у нашој земљи користити као клиничка студија, јер лек још није регистрован у Србији, нити у ЕУ, навео је министар.
Према његовим речима, у наредних 10 до 15 дана, кад прође период тестирања и одабира пацијената, очекује се долазак лекара са Кубе који ће пратити пацијенте и примену вакцина "Cimavax EGF".
Тестирање и одабир пацијента ће се обављати на Клиници за пулмологију Клиничког центра Србије, КБЦ Бежанијска коса и Институту за плуће болести у Сремској Каменици, прецизирао је Лончар.
Од 2. новембра сви заинтересовани пацијенти могу да се јаве наведеним болницама и тако започну процедуру, истакао је он и подвукао да се на Куби показало да та вакцина у терминалној фази продужава живот од две до пет година.
Министар је поновио да ће вакцине бити бесплатне и да нема разлога да се било коме нуди новац за њих, и нагласио да је најтежи корак био да овај медикамент стигне у Србију, односно да се потпише уговор са кубанским Институтом.
Лек ће бити примењиван на пацијентима који имају четврти стадијум болести, за који се прогнозира још шест месеци живота.
У Србији годишње од карцинома плућа оболи 6.000 људи, а код 1.100 њих се утврди четврта фаза те болести.
На конференцији су говорили и директор Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“ Вера Стојиљковић, директор Агенције за лекове и медицинска средства Саша Јаћовић, директор Института за плућне болести Војводине Бранислав Перин и заменик директора КБЦ Бежанијска коса Борислав Тошковић.