Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Покренута процедура за ексхумацију осуђених у Солунском процесу

Покренута процедура за ексхумацију осуђених у Солунском процесу

Београд, 30. октобар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин саопштио је данас да је ресорно министарство покренуло процедуру за ексхумацију пуковника Драгутина Димитријевића Аписа, мајора Љубомира Вуловића и Радета Малобабића.

Фото: Танјуг

Вулин је на округлом столу "Хероји или отпадници – Апис и другови" изразио задовољство што је та процедура покренута и додао да се са представницима Скупштине града Београда разговара о томе где би они могли бити сахрањени.

Повод за одржавање овог скупа јесте иницијатива да се, 98 година након Солунског процеса, посмртни остаци осуђених у том процесу, из крипте без имена на гробљу Зејтинлик врате у Србију и сахране уз све почасти поред цркве Ружице на Калемегдану.

У априлу ове године, у издању "Прометеја" и Радио-телевизије Србије (РТС), објављен је репринт књиге Аписовог сестрића, Милана М. Живановића, из 1955. године "Пуковник Апис − Солунски процес 1917", о којој је такође било речи на скупу.

У раду округлог стола учествовали су и генерал Александар Васиљевић, новинар Милорад Вучелић, историчари Милош Ковић и Александар Животић, издавач Зоран Колунџија и писац Мирослав Тохољ.

Током Солунског процеса, због покушаја атентата на престолонаследника, регента Александра Карађорђевића, три официра су осуђена на смрт, а шесторо људи на дугогодишњу робију.

Само суђење имало је много неправилности, а процес је обновљен у Југославији 1953. године и тада су сви осуђеници рехабилитовани као невини.

На округлом столу "Хероји или отпадници - Апис и другови", глумац Горан Султановић читао је одломке књига из живота Драгутина Димитријевића, представљена је књига Милана Живановића "Пуковник Апис", а говорили су и историчари Милош Казимировић и Александар Животић, издавач Зоран Колунџија и писац Мирослав Тохољ.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs