Београд/Улм, 30. октобар 2015. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да су добри пројекти кључ Дунавске стратегије, а да Србија убудуће може да рачуна на додатне фондове који се тичу европских макростратегија.
 |
Фото: Танјуг |
Јоксимовић, која је и национални ИПА координатор, рекла је у изјави за агенцију Танјуг у Улму, где учествује на 4. годишњем Форуму Дунавске стратегије, да је Србија показала да је веома добро припремљена за пројекте.
Она је пренела да је једна од важних порука овог скупа, највећег догађаја посвећеног тој макрорегионалној стратегији ЕУ, да су добри пројекти суштина свега, а да средства могу да се нађу у оквиру ЕУ, али и за земље кандидате, као што је Србија.
Најважнија ствар је у зрелости и припремљености пројекта, а, што се Дунавске стратегије тиче, посебно су важни они пројекти који имају регионалну компоненту и јачају односе у региону, нагласила је Јоксимовић.
Према њеним речима, Србија има Национални одбор за пројекте у области инфраструктуре, што значи да имамо јасну методологију по којој бирамо пројекте.
Јоксимовић је објаснила да је на форуму, који је окупио министре задужене за европске фондове из свих дунавских земаља, са својим колегама разменила искуства, између осталог, и у вези са припремама пројеката.
Она је предочила да је Дунавска стратегија важна и у контексту регионалне сарадње и стабилности, будући да представља додатни канал комуникације и може да буде подршка развоју инфраструктуре, туризма, размени људи, искустава и култура.
Србија иако још није чланица ЕУ, како је указала, има прилику да на равноправан начин активно учествује на форумима са државама чланицама.
Јоксимовић је на маргинама форума разговарала са државним министром за европске послове и регионалну сарадњу немачке покрајине Баварска Беатом Мерк о мигрантској кризи и решењима која су донета на нивоу ЕУ и која тек треба да се спроводе, као и о улози Србије у актуелној ситуацији.
Она је навела да је њена саговорница, која је још на почетку кризе боравила у Србији и обишла границу, похвалила напоре које наша земља чини на том плану иако још није чланица ЕУ.
Србија је препозната као одговорна држава, поновила је Јоксимовић, уз напомену да је у разговору са Мерк истакла да постоје очекивања да план ЕУ за мигранте почне да се примењује, као и да ће морати да се дорађује, а да решење мора да буде свеобухватно.
Према њеним речима, током сусрета је похваљен напредак Србије на европском путу у сваком погледу.
Такође, Јоксимовић се састала и са државним министром за европске послове Мађарске Сабом Такачем, којем је пренела очекивања у вези са отварањем првих поглавља и изнела аргументацију која се тиче поглавља 23 и 24.
Мађарска снажно подржава Србију на европском путу, поручила је она.
У фокусу овогодишњег састанка јесте разматрање извора финансирања пројеката из Дунавске стратегије, која обухвата 11 приоритетних области, међу којима су и транспорт, енергетика, туризам, животна средина и култура.