Београд, 29. октобар 2015. године – Председавајући Социјално-економском савету Републике Србије Небојша Атанацковић изјавио је данас да послодавци нису имали много примедби на Нацрт закона о платама у јавном сектору, уз напомену да је једна од кључних примедби била у вези са јавним предузећима.
 |
Зоран Савић и Небојша Атанацковић |
Атанацковић је на конференцији за новинаре, одржаној након друге ванредне седнице Социјално-економског савета, истакао да послодавци сматрају да је било неопходно уврстити јавна предузећа у поменуто законско решење.
Он је нагласио да су сви у држави свесни проблема које ствара пословање појединих јавних предузећа, због чега се, како је додао, однос према њима мора променити.
Представник Самосталног синдиката здравства и члан Социјално-економског савета Зоран Савић оценио је да је предложени нацрт у основи неопходан, али да има недостатака које би требало отклонити.
Савић је указао на то да је из тог разлога договорено формирање радне групе која ће се бавити тим послом.
Према његовим речима, замерке се пре свега односе на чињеницу да поједине одредбе предложеног закона укидају одређена права која предвиђа Закон о раду, али и колективно преговарање, што је за синдикате потпуно неприхватљиво.
Он је, такође, нагласио да синдикати нису задовољни јер се предложени закон не односи на све запослене у јавном сектору, и навео да су изузета јавна предузећа, јавне агенције, функционери, полиција и војска.