Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Организована дијаспора интерес Србије

Организована дијаспора интерес Србије

Београд, 23. октобар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је информисање дијаспоре веома значајно у актуелном политичком тренутку јер она може да пружи допринос нашим настојањима да заштитимо права српског народа на Космету.

Фото: Танјуг

Званични сајт Владе Србије преноси у целости излагање Дачића на конференцији новинара и медија дијаспоре и Срба у региону, која се одржава данас у Београду:

„Поштовани учесници конференције,

Даме и господо,

Дозволите да вас поздравим и пожелим успех у раду конференције новинара и медија дијаспоре и Срба у региону. Сама чињеница да се овакав скуп одржава већ по шести пут довољно говори о његовом значају и доприносу побољшању улоге информисања у области сарадње дијаспоре и матичне државе. Као и у претходних година, Београд је место окупљања, размене искустава и мишљења, са циљем да се пружи подршка медијима и удружењима дијаспоре, новинарима и онима који су опредељени да то постану.

Српска дијаспора у апсолутном смислу није велика као што су дијаспоре неких бројнијих народа. Међутим, ако пођемо од процене да у иностранству данас живи између три и четири милиона грађана српског порекла, схватамо да готово трећина нашег становништва живи ван граница Републике Србије и колико је српска дијаспора заиста значајна.

У складу са својим уставним обавезама, Република Србија је дужна да штити права и интересе својих држављана у иностранству и да развија и унапређује односе дијаспоре и матице.

Декларацијом Владе Републике Србије из 2006. године, односи између отаџбине и расејања проглашени су односима од највећег државног и националног интереса, а даљи кораци у овом правцу учињени су усвајањем Закона о дијаспори и Србима у региону 2009. године и Стратегије очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону 2011. године.

Управо поменутом стратегијом, унапређење информисања дијаспоре путем електронских медија дефинисано је као изузетно важан инструмент деловања на плану очувања српског идентитета и језика. То је значајно увек, али посебно у актуелном политичком тренутку када утицајни представници дијаспоре у свом окружењу могу да дају допринос нашим настојањима да заштитимо права српског народа на Косову и Метохији, као и да се одупремо покушајима својатања српских културних и историјских споменика од стране оних који су одувек настојали да на Косову и Метохији не буде ни Срба, а ни трагова њиховог постојања.

Драги пријатељи,

Верујем да делите моје мишљење да Министарство спољних послова својим активностима и преко мреже дипломатско-конзуларних представништава у иностранству даје допринос зближавању матице и нашег народа у расејању.

Остваривању овог циља доприноси и суфинансирање пројеката у области информисања усмерених на истовремено јачање капацитета и степена организованости институција дијаспоре, са једне, и очувања националног идентитета, са друге стране.

У времену дигиталних технологија и широких могућности које оне пружају, све нас охрабрује чињеница да се информатичко умрежавање већ увелико одвија у оквиру онлајн заједнице дијаспоре, у коју су укључени сви, од научника, преко бизнисмена до спортиста и студената, и којој сви дају свој драгоцени допринос.

Само заједнички и сложно можемо савладати постојеће и предстојеће изазове и осигурати нашем народу достојанствено место у савременом свету, место које он својим цивилизацијским достигнућима сасвим сигурно заслужује.

Желим вам још једном пуно успеха у раду.

Хвала на пажњи”, наводи се у говору Дачића.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs