Београд, 19. октобар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да ће пројекат "Подршка унапређењу људских права и нулта толеранција дискриминације" ојачати капацитете националних институција из области људских и мањинских права.
 |
Сузана Пауновић и Оскар Бенедикт |
Пауновић је, на иницијалном састанку поводом почетка реализације ИПА 2013 пројекта који финансира ЕУ са 1,2 милиона евра, а кофинансира Србија са 60.000 евра, објаснила да је циљ јачање законодавног оквира и институција које се баве људским и мањинским правима, посебно на локалном нивоу, као и усклађивање са европским стандардима.
Она је рекла да ће тај пројекат трајати 18 месеци и спроводиће се у 20 градова и општина у Србији, и додала да је он синхронизован са свим активностима Владе када је у питању борба за нулту толеранцију дискриминације и јачање мањинске политике.
Према њеним речима, то је један од првих пројеката које је Србија спроводила у оквиру децентрализованог система управљања.
Изузетно је значајно, како је истакла, то што ће корисници овог пројекта, заједно са Канцеларијом и повереником за заштиту равноправности, бити и локалне самоуправе, али и национални савети националних мањина.
Пауновић је указала и на значај ове теме у оквиру Акционог плана за Поглавље 23, као и на чињеницу да у оквиру тог преговарачког поглавља постоји посебан Акциони план за мањине.
Повереник за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поновила је да је један од циљева пројекта побољшање поштовања људских и мањинских права, пре свега на локалном нивоу.
За институцију повереника најзначајнији циљ јесте повећање капацитета стручне службе, с обзиром на све већи број притужби грађана који препознају дискриминацију, указала је Јанковић.
Ипак, како је навела, најбитније јесте то што се пројекат односи, пре свега, на локални ниво, где се одвија свакодневни живот и где је грађанима потребно највише подршке.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт указао је на то да случајеви дискриминације и даље постоје чак и у земљама Европске уније.