Београд, 19. октобар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић потписао је данас са министром економије Турске Нихатом Зејбекчијем и министром спољне трговине и економских односа БиХ Мирком Шаровићем средњорочни програм о сарадњи трилатералног трговинског комитета.
Љајић је на конференцији за новинаре, након потписивања овог документа, навео да је програмом за период од 2016. до 2018. године предвиђено да у наредних месец дана буде отворено заједничко привредно и трговинско представништво Србије и БиХ у Истанбулу, преко којег ће две земље представити трговинске, привредне и туристичке потенцијале.
Он је најавио да ће сутра бити одржан и велики бизнис форум за представнике пословних заједница те три земље у Сарајеву, док ће у првој половини 2016. године бити организовани пословно-инвестициони форум у Истанбулу и састанак посвећен туризму три земље у Београду.
Србија је, како је поручио, заинтересована за привлачење инвеститора, повећање робне размене, али и што већег броја туриста из Турске.
Потписивање овог програма, на којем смо почели да радимо још у августу у Анкари, представља велики корак напред и има за циљ јачање економске и привредне сарадње између те три земље, објаснио је Љајић.
Према његовим речима, програмом је предвиђено да Србија и БиХ могу да користе свих 160 турских привредних представништава широм света, како би добили потребне информације и бољу прилику да наши производи буду пласирани на тржиштима тих земаља.
Потпредседник Владе је, истичући да су за Србију тржишта Турске и БиХ изузетно важна, указао на то да је БиХ треће извозно тржиште за наше производе и четврти спољнотрговински партнер Србије, са више од 1,4 милијарде евра робне размене.
 |
Мирко Шаровић, Нихат Зејбекчи и Расим Љајић |
Србија ће, како је рекао, ове године остварити рекордну спољнотрговинску размену од више од милијарду евра са Турском, док су БиХ и Турска прве две земље по броју туриста који су дошли у Србију.
Зејбекчи је поручио да Турска подржава и подстиче своје инвеститоре који послују у Србији и БиХ, уз очекивање да ће након потписивања поменутог програма њихов број бити још већи.
Шаровић је рекао да је једно од најважнијих питања за сарадњу између три земље саобраћајна инфраструктура, која би требало да буде приоритет.