Учешће цивилног сектора у имплементацији Акционог плана за Поглавље 24
Београд, 16. октобар 2015. године – Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић изјавила је данас да је Србија спремна за отварање Поглавља 24, и додала да је сада потребно видети како пратећи Акциони план што ефикасније спровести у дело.
Мишчевић је на састанку поводом завршетка припрема за отварање тог поглавља, уз присуство представника 14 организација цивилног друштва, објаснила да је Европска комисија државама чланицама упутила извештај о напретку у испуњавању мерила за отварање тог поглавља, и веома позитивно оценила пратећи Акциони план.
На основу те процене, како је објаснила, државе чланице Комитета за проширење Савета Европске уније разматраће усвајање тог акционог плана, а затим од наше земље затражити преговарачку позицију. Она је најавила да ће ускоро бити организована обука за писање преговарачке позиције за ово поглавље, које се односи на правду, слободу и безбедност.
Мишчевић је, оценивши да је владавина права суштина функционисања државе, навела да је представнике ЕУ, на последњем састанку у Бриселу, интересовало како ће у процесу имплементације Акционог плана бити укључене организације цивилног друштва.
Према њеним речима, смернице за учешће цивилног друштва већ су спремне и потребно је да буду усвојене на Влади Србије.
Државни секретар МУП-а Србије и председник преговарачке Радне групе за правду, слободу и безбедност Александар Николић рекао је да је подршка цивилног сектора била веома значајна у изради Акционог плана за Поглавље 24.
Николић је указао на то да је велику помоћ у изради процене, која би требало да буде усвојена до краја године, пружио Београдски центар за безбедносну политику (БЦБП).
Када је реч о стратешким документима, он је додао да је формирана и Радна група за израду Нацрта стратегије за борбу против тероризма, а планирано је да буде усвојена до краја јуна 2016. године, уз пратећи акциони план за њену примену.
У децембру је предвиђена заједничка анализа са експертима из Европске уније, али и консултације са организацијама цивилног друштва, локалним самоуправама и верским организацијама у Србији, најавио је Николић.
Према његовим речима, Министарство унутрашњих послова ће ускоро објавити збирне коментаре организација цивилног друштва на Акциони план за Поглавље 24, као и последњу верзију тог плана на српском језику.