Београд, 14. октобар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је данас да Република Кореја може представљати својеврсни модел за Србију због вишедеценијског динамичног раста и успешно спроведених економских реформи.
 |
Фото: Фонет |
Удовички је на конференцији под називом "Економије Кореје и Србије: видови потенцијалне сарадње и размена знања", одржаној у хотелу "Метропол", истакла да је Кореја фантастична земља, чији рецепт за успех треба пажљиво пратити.
Она је навела да Кореја може бити пример нашој земљи и у области рационализације јавне управе јер је од 1997. до 1998. године смањила број запослених у администрацији за 18 одсто, и нагласила да од те земље можемо учити и о систему напредовања службеника.
Према њеним речима, трговинска сарадња Кореје и Србије је у 2014. години износила 140 милиона долара, од чега се 138 милиона долара односило на увоз из Кореје, а свега два милиона на српски извоз.
Удовички је исказала очекивање да ће у новембру у Србији поново бити отворена Канцеларија Корејске агенције за промоцију трговине и извоза (KOTRA).
Амбасадор Републике Кореје у Србији До-хун Ли рекао је да две земље имају доста сличности јер су обе прошле кроз ратна разарања, као и да и владе Кореје и Србије храбро воде своје земље реформским путем.
Он је објаснио да у Србији нема много корејских компанија јер нису имале довољно информација о ситуацији на овом тржишту, па је сада најбитније обезбедити им боље упознавање.
Корејски инвеститори траже стабилност тржишта и знамо да Влада Србије улаже напоре да креира одговарајући амбијент за долазак страних инвеститора, указао је амбасадор те земље.
Конференцију су организовали Амбасада Републике Кореје у Србији и Центар за високе економске студије (ЦЕВЕС).
Циљ панел-конференције јесте размена знања и искустава између представника Владе, привреде, академске заједнице, финансијских институција и других релевантних актера у економијама Србије и Републике Кореје.
Намера је да се креаторима политика помогне да унапреде ефикасност и ефективност процеса планирања и одлучивања у сегментима економских реформи, развоја приватног сектора и унапређења међународне сарадње двеју земаља.