Пролазне кризе не могу угрозити односе Србије и Мађарске
Суботица, 13. октобар 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас у Суботици, након састанка са министром правде Мађарске Ласлом Трочањијем, да наша земља неће мењати законе о мигрантима, нити уподобљавати прописе новонасталој ситуацији.
Селаковић је рекао да Србија има врло јасну политику када је у питању мигрантска криза, и нагласио да је Влада Србије, са премијером Александром Вучићем на челу, ту политику показала у пракси и да то чини свакога дана.
Србија и Мађарска спроводе своје политике по питању односа према људима који беже од ратне стихије, али изнад тих политика су односи између две земље, које не сме да угрози било каква нова пролазна криза, поручио је он.
Селаковић и Трочањи су, такође, присуствовали и отварању радионице "Примери добре праксе Мађарске из области права националних мањина".
Ова радионица је била прилика за то да чланови Радне групе за израду акционог плана за спровођење права националних мањина Србије и експерти Владе Мађарске размене искуства и идентификују најбоље праксе из области заштите националних мањина.
Селаковић је подсетио на то да је ово четврти сусрет са Трочањијем у последњих шест месеци, на основу меморандума о сарадњи два министарства и подршци Министарства правде Мађарске отварању Поглавља 23.
Мађарска много помаже Србији, при чему ми ту помоћ заиста ценимо и можемо да кажемо да је то права помоћ пријатеља, указао је он.
Према његовим речима, у ту помоћ се убрајају искуства по питању законских прописа у вези са регулисањем области заштите података и приватности, односно права националних мањина и других тема, док ће у будућности ова сарадња бити усмерена на теме попут борбе против корупције, јавних набавки и слично.
Поред тога, како је нагласио, и Србија Мађарској може да пренесе позитивна искуства по питању неких законских решења, као што је Закон о заштити узбуњивача.
Селаковић и Трочањи су разговарали и о предлогу везаном за успостављање студијског програма у Суботици, кроз сарадњу универзитета у Новом Саду и Сегедину.
Бачелор програм би био тројезичан, дакле на српском, мађарском и енглеском, и односио би се на међународне односе, право и економију.
То би био изузетно важан стратешки задатак за две земље, али и припаднике националних заједница са обе стране границе, оценио је Селаковић.
Трочањи је истакао да Мађарска максимално подржава интеграцију Србије у Европску унију кроз пружање експертских савета у претприступном периоду, односно припрему за само чланство, тачније дијалог са европским институцијама.
Министарство правде је у Мађарској задужено за велики део послова са Европском унијом, и ми смо спремни да поделимо та наша искуства са Србијом, поновио је он.
Министар правде Мађарске је указао на то да веома цени одредбе Устава Србије по питању мањина и подржава њихово спровођење у пракси кроз законе и подзаконске одредбе.
Према његовој оцени, обе земље се суочавају са изазовом младих који желе да се школују у иностранству, због чега је неопходно успоставити конкурентни систем образовања како би млади остали у земљи.
Селаковић и Трочањи су данас имали састанак и са градоначелником Суботице Јенеом Маглаијем.