Београд, 9. октобар 2015. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да увођење електронске грађевинске дозволе од 1. јануара 2016. године значи потпуну реформу у систему издавања овог документа.
Михајловић је, гостујући на Телевизији „Пинк”, подсетила на то да је за унапређивање процеса издавања грађевинских дозвола био неопходан ефикасан Закон о планирању и изградњи, на који су привредници чекали деценијама.
Први корак је био донети револуционарни закон, а признање „Реформатор године” значило је омогућити и други корак, а то је скраћење процедуре издавања грађевинских дозвола са 250 до 300 дана на 28 дана, објаснила је она.
Ове недеље је, како је навела, на
регионалној конференцији о реформисању грађевинских дозвола представљен софтвер за електронско издавање овог документа, помоћу којег ће на рачунару и путем СМС-а моћи да се прати докле је процес стигао.
Поред брзине, још је важнији квалитет документа, јер се тиме пружа правна сигурност инвеститорима, односно подносиоцима захтева, указала је Михајловић.
Она је додала да су повећање ефикасности управе и правна сигурност свих учесника у поступку међу главним разлозима за увођење система е-дозволе.
Према њеним речима, потпуна реформа подразумева да је поступак јаван, будући да га у сваком тренутку може надзирати неограничен број заинтересованих, чиме се смањује могућност злоупотребе.
Још већи изазов био је у томе да реформе заживе и да грађевинску дозволу добијемо једним потезом на рачунару, од куће, истакла је Михајловић.
Она се осврнула и на Закон о озакоњењу, истакавши да је проглашен јавни интерес да се у Србији реши проблем нелегалних објеката, при чему је инспекција већ кренула у обилазак локалних самоуправа.
Почетак примене овог документа, како је најавила, очекује се средином новембра.
Михајловић је, говорећи о процесу реформисања железнице, истакла да су покренути сви кредити за обнову железничке инфраструктуре, при чему ће у наредне три године бити реконструисано 500 километара пруга, чиме ће Србија добити потпуно модернизовану железницу.
Истовремено, она је подвукла да је Србија лидер у региону у области ваздушног саобраћаја, док се почетак директних летова за САД очекује у марту, где ће прва линија бити Београд–Њујорк.