Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > На нивоу ЕУ пронаћи одрживо решење за проблем миграната

На нивоу ЕУ пронаћи одрживо решење за проблем миграната

Београд/Луксембург, 8. октобар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић указао је данас на то да је потребно да се на нивоу ЕУ постигне договор о свеобухватном решењу за проблем избеглица са Блиског истока, а које ће укључити и транзитне земље на западнобалканској рути.

Фото: msp.gov.rs

Званични сајт Владе Републике Србије преноси у целости обраћање Дачића на конференцији посвећеној источномедитеранској и западнобалканској рути, која је одржана у Луксембургу:

„Даме и господо,

Велико ми је задовољство то што смо се данас окупили у покушају да пронађемо прави одговор и најадекватније решење за горуће питање мешовитих миграција са којима се Европа у последње време суочава. Својом комплексношћу и тежином, ова тема захтева да јој се сви максимално озбиљно и интензивно посветимо.

У овом моменту Србија је, услед актуелне сеобе народа, једна од најугроженијих земаља. Иако највећем броју миграната и избеглица није крајње одредиште, Србија се нашла у самом центру западнобалканске миграционе руте и кроз њу пролазе готово сви мигранти и избеглице, који су се из Сирије, Авганистана, Ирака и других нестабилних подручја, пре свега Блиског истока, упутили ка земљама западне и северне Европе, преко држава чланица ЕУ – Грчке и Бугарске.

Од почетка године до данас, на територији Републике Србије укупно је регистровано преко 200.000 ирегуларних миграната, што је у односу на целу 2014. годину више за 8,6 пута. Од овог броја, њих 190.000 је изразило намеру да затражи азил, а то је учинило приближно 600 њих. У последње време их и до 5.000 дневно уђе на територију Републике Србије и тај број не јењава, већ се само повећава. Већина миграната који уђу на нашу територију се региструје, при чему им се обезбеђује смештај, храна и медицинска нега.

Србија добро разуме ситуацију у којој се мигранти налазе, јер је српски народ и сам у блиској прошлости био приморан на миграције и спасавање живота пред ратним дешавањима, што га чини веома осетљивим за њихове проблеме.

Начин на који смо се суочили са различитим аспектима миграционе кризе и емпатија коју смо при том показали према мигрантима до сада су веома позитивно оцениле како институције и државе чланице ЕУ, тако и сами мигранти и арапске земље. Све то нам веома много значи и чини нас поносним.

Међутим, терет који морамо да носимо током ове кризе сваким даном постаје све већи и све тежи. Србија се већ две деценије носи са великим бројем избеглица из БиХ и Хрватске. У овом моменту их је 35.000, а уз њих, збрињавамо још 200.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије, док се 300.000 налази у процесу интеграције За земљу наших капацитета то је огроман терет, а прилив нових миграната представља додатно оптерећење.

Даме и господо,

Нужно је што пре, на нивоу ЕУ договорити свеобухватно, одрживо решење, које ће укључити и транзитне земље, које се налазе на западнобалканској рути. Ми желимо да будемо део тог заједничког решења и спремни смо да преузмемо свој део одговорности када Европска унија усагласи стратегију за решење мигрантске кризе.

Уверавам вас да ћемо и даље бити кредибилан партнер ЕУ и да ћемо наставити да се према мигрантима односимо на начин који је у потпуности у складу са европским и међународним стандардима. Такође се обавезујемо да ћемо активно учествовати у спровођењу свега о чему данас постигнемо договор, укључујући и свеобухватно управљање границама.

На крају, дозволите ми да се захвалим, у име Републике Србије, за финансијску помоћ која нам је до сада пружена, као и за средства која су нам најављена од стране Европске комисије и других присутних држава које су нам билатерално упутиле помоћ“, наводи се у говору Дачића.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs