Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Особама са инвалидитетом потребно информатичко описмењавање

Особама са инвалидитетом потребно информатичко описмењавање

Београд, 8. октобар 2015. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић рекла је данас да је то министарство укључено у разне активности које доприносе инклузији социјално осетљивих група, али и унапређивању информационе писмености те категорије становништва.

Фото: mtt.gov.rs

Матић је на отварању регионалне конференције под називом „Улога информационе и комуникационе технологије (ИКТ) у развоју инклузивног друштва” истакла да је циљ да се кроз адекватну употребу тих технологија осетљиве групе укључе у свакодневне друштвене активности.

Србија још није ухватила корак са ЕУ којој тежимо и чије вредности делимо, али баш у овој области је препознато да испуњавамо многе од стандарда које Унија поставља, навела је она.

Матић, која је и шеф преговарачког тима за Поглавље 10, пренела је да је на претходним састанцима у Бриселу наша земља добила одобравање и подршку за то како се односи према овом проблему.

Државни секретар Министарства културе и информисања Саша Мирковић указао је на то да су у тој области остварени одређени помаци у претходном периоду, истичући да је дигитализација ТВ сигнала омогућила процес инклузије и побољшавање информисања особа са инвалидитетом.

Мирковић је нагласио да су и три медијска закона која су усвојена прошле године, на свој начин, допринела побољшању у тој области и дефинисању јавног интереса, чији је један сегмент информисање особа са инвалидитетом.

Стални координатор УН у Србији Ирена Војацкова Солорано саопштила је да је процена да у свету милијарду људи живи са неким обликом инвалидитета, док извештаји о дигиталној инклузији у Србији показују да 90,2 одсто таквих особа старијих од 24 године не користи компјутер или интернет.

Солорано је објаснила да су то углавном лица старости од 55 до 74 године, при чему је информатички неписмено више жена него мушкараца.

Према њеним речима, сведоци смо тога да се свет веома брзо мења због употребе нових технологија, јер ИКТ мења друштва, културе и економије, а такође може унапредити живот многим особама са инвалидитетом.

Потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић подвукао је да изградња заједнице са високим нивоом дигиталне инклузије захтева укључивање и подршку свих сектора, организација цивилног друштва, школа, пословног сектора, Владе и доносилаца одлука.

Групе у нашем друштву које су највише "дигитално искључене" су особе са нижим нивоом образовања и нижим примањима, незапослени, старији, Роми, жене и особе са инвалидитетом, прецизирао је Милетић.

Скуп је организован у сарадњи са Министарством културе и информисања и Удружењем грађана „Проформа”, уз подршку Међународне уније за телекомуникације.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs