Београд, 5. октобар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин рекао је данас да држава води рачуна о деци, и то поткрепио податком да је дечји додатак примило нешто више од 367.000 дечака и девојчица.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је, отварајући манифестацију "Дечја недеља", истакао да у 44.000 породица које примају новчану социјалну помоћ живи и заштићено је од сиромаштва више од 88.000 деце.
Он је рекао да је родитељски додатак остварило 59.000 мајки за 61.000 деце, као и да више од 5.000 деце одраста у хранитељским породицама и да је за то одвојено више од 209 милиона динара.
Министар је указао на то да су у институцијама за бригу о деци смештена 792 детета и да је за њих одвојено више од 21 милион динара.
Према његовим речима, држава, у складу са својим буџетским могућностима, води рачуна о томе да деца добију све оно што им је потребно.
Вулин је нагласио да су, у складу са својим међународним обавезама, Србија и ресорно министарство, као предлагач, изашли пред јавност са предлогом о дечјем омбудсману.
Он је оценио да је неопходно подићи на виши ниво заштиту дечјих права, уводећи посебног заштитника права детета.
То је начин да се дечја права штите, али и да се одговарајућа искуства, сазнања и критика могу упутити преко некога ко ће се бавити искључиво правима детета, рекао је министар.
Директор Канцеларије Уницефа у Србији Мишел Сен Ло рекао је да традиција "Дечје недеље" сведочи о томе колико је друштво Србије посвећено деци, уз напомену да се том приликом сви актери састају како би размотрили шта је промењено од последњег пута, који је напредак остварен и какви изазови предстоје.
Сен Ло је рекао да је много тога урађено да се породицама понуди подршка за подизање деце, и додао да се ово посебно односи на сиромашне породице и на децу суочену са социјалним проблемима.
"Дечја недеља", која је на предлог удружења "Пријатељи деце Србије" уведена 1987. године, указује на стварни положај деце и младих у друштву и скреће пажњу на дете као носиоца права да одраста у што бољим условима у породици, локалној заједници и друштву у целини.