Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Влада препознала значај борбе против климатских промена

Влада препознала значај борбе против климатских промена

Београд, 5. октобар 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да је наша земља међу првима доставила Секретаријату Оквирне конвенције УН о климатским променама своје Национално утврђене могућности смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште (ИНДЦ).

Снежана Богосављевић-Бошковић
Фото: Танјуг

Богосављевић-Бошковић је на отварању дводневне конференције под називом “Дијалог о климатским променама у Србији – у сусрет конференцији у Паризу” изразила уверење да ће то учинити и све остале државе чланице Конвенције.

Она је оценила да ће 21. конференција УН о клими, која ће се одржати у Паризу од 30. новембра до 11. децембра, довести до консензуса и обезбедити будућност генерацијама које долазе.

Влада Србије, како је истакла, препознаје климатске промене као један од великих изазова националног развоја, али и као проблем који је потребно решавати глобално.

Амбасадор Француске у Србији Кристин Моро поновила је да је Србија међу првим земљама које су објавиле своје националне доприносе за предстојећу конференцију у Паризу и да озбиљно приступа том проблему.

Према њеној оцени, усвајање механизама за контролу емисије гасова стаклене баште и усвајање националне стратегије сведоче о путу Србије ка ЕУ, на коме она остварује напредак.

За Србију, као и за друге земље, један од проблема јесте финансирање, али цена непредузимања активности биће много већа, упозорила је Моро.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт изразио је очекивање да ће на овом историјском скупу у Паризу бити постигнут правно-обавезујући, правичан и амбициозан споразум.

Он је оценио да је неопходна бржа и одлучнија акција у циљу смањења емисије штетних гасова, уз напомену да до сада није уложено довољно напора за решавање тог проблема.

Амбасадор Немачке у Србији Алекс Дитман потврдио је да ће на скупу у Паризу учествовати 195 земаља и ЕУ, укључујући Сједињене Америчке Државе (САД) и Кину.

Дитман је, похваливши Србију за националне мере које је донела, навео да је дугорочни циљ земаља чланица Г7 и ЕУ декарбонизација, која је само један аспект борбе против климатских промена, док је други побољшање енергетске ефикасности.

Стални координатор УН у Србији Ирена Војацкова-Солорано подсетила је на то да се Србија прошле године суочила са поплавама и у том контексту поручила да ако не поступамо адекватно према животној средини, неће ни она према нама.

Кристин Моро
Фото: Танјуг

Дводневна конференција “Дијалог о климатским променама у Србији – у сусрет конференцији у Паризу” представиће учесницима најновија сазнања, као и регулативу из ове области у Србији, у сусрет међународној конференцији о клими у Паризу.

Организатор овог скупа, који ће обрадити утицај климатских промена на неке од најзначајнијих привредних грана у Србији – попут пољопривреде, транспорта и енергетике, јесте Министарство пољопривреде и заштите животне средине, уз подршку Програма УН за развој (УНДП) и у сарадњи са Амбасадом Француске у Србији.

Конференција се реализује уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).

Учесницима ће се обратити више од 20 стручњака из области климатских промена, одрживог развоја и јавних прописа, који ће представити иницијативе на нивоу Србије у овој области, са посебним освртом на значај међународних и домаћих мера за српску привреду, законодавство и животну средину.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs