Београд, 4. октобар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас да Србија очекује да чује од Европске уније шта је европски одговор на избегличку кризу, у ситуацији када део земаља ЕУ пропушта избеглице, а део затвара границе и подиже ограде.
|
Фото: Танјуг |
Дачић на редовној конференцији за новинаре у Београду рекао да се Србија налази у сендвичу између два дела ЕУ и очекује да види шта је европски одговор на актуелну мигрантску кризу.
Он је нагласио да ће предстојећа министарска конференција 8. октобра у Луксембургу, где ће поред министара спољних и унутрашњих послова из држава чланица ЕУ бити и министри других држава погоћених кризом, укључујући Србију, бити посвећена проналажењу решења за кризу која је главна тема у Европи и свету.
Министар је оценио да нису сви подједнако заинтересовани да се криза реши и упозорио на то да је Србији неопходна финансијска помоћ, али да је још важније од тога питање европске стратегије јер, како је рекао, криза изазива тектонске поремећаје у функционисању ЕУ.
Дачић је оценио да би пријем Косова у Унеско била самоуништавајућа одлука ове организације, додајући да би то било апсурдно као и када би неко предложио да Исламска држава постане чланица УНЕСЦО.
Он је истакао да је Албанија ставила на дневни ред пријем Косова у Унеско изван стандардне процедуре, а одлука у Извршном савету Унеска доноси се већином гласова.
На седници Извршног савета од 58 чланица 32 су признале Косово, а 26 нису, што значи да нас чека тешка борба за заштиту наших интереса. Сви у свету са којима смо разговарали о нашем културном и верском наслеђу на КиМ, сагласни су са нашом аргументацијом, али постоји велика разлика између вербалне сагласности и формалног одлучивања, имајући у виду да су те земље признале независност Косова, нагласио је Дачић.
Он је додао да би седница Извршног савета о стављању ове теме на дневни ред требало да почне 12. октобра. Одлука би могла да буде на дневном реду Генералне скупштине 21. октобра а за њено доношење потребна је двотрећинска већина.
Наш став је да о о овој теми не треба разговарати док се о томе не буде разговарало у Бриселу, јер смо се на самом почетку договорили да то буде једна од тема дијалога. Због тога сматрамо да је штетно за даљи дијалог Београда и Приштине да се о овој теми одлучује на основу једностраних потеза Приштине и на основу прегласавања у Унеско, рекао је Дачић.
Он је изнео податак да је, од када је Кфор на Косову, уништено више од 200 цркава, манастира и других верских и културних објеката, да су они рушени динамитом, да су паљени и да је уништено 8.000 надгробних споменика.
Поводом рационализације броја запослених у јавном сектору, Дачић је нагласио да је у министарству спољних послова данас мање људи него када је он постављен за министра.
Имамо мање 60 људи него пре годину и по дана и тенденција је да се смањује њихов број рекао је Дачић, додајући да је половина запослених у дипломатско-конзуларним представништвима Србије у свету.