Београд, 30. септембар 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић упозорила је данас на то да је међу старијим особама распрострањено сиромаштво и социјална искљученост, док су услови становања и структура потрошње лошији у поређењу са осталом популацијом.
Пауновић је у изјави за агенцију Танјуг, поводом 1. октобра – Међународног дана старијих особа, навела да у Србији свака десета стара особа живи испод границе сиромаштва, више од 11.000 старијих од 65 година прима социјалну помоћ, а приближно 500.000 има минималну пензију.
Када су у питању људска права, она је указала на то да су највећи изазов за старије особе у Србији дискриминација, сиромаштво, насиље и злостављање, као и недостатак специфичних мера и услуга.
То је, како је објаснила, и разлог због којег су старије особе препознате као једна од осетљивих друштвених група у Стратегији превенције и заштите од дискриминације и пратећем акционом плану, који је Влада усвојила за период до 2018. године.
Према њеним речима, ризик од сиромаштва и социјалне искључености у Србији износи 43,4 одсто за млађе од 65 година и 35,7 за старије, док у ЕУ тај проценат износи 25,9, односно 18,2 одсто.
Пауновић је поручила да је, у циљу унапређења положаја старијих особа, неопходно обезбедити адекватну здравствену заштиту, посебно старијима из руралних средина, женама и особама са инвалидитетом.
Она је навела да услуге у резиденцијалним установама треба да буду усмерене сходно индивидуалним потребама корисника, а не организационим потребама пружалаца услуга.
Постоји много механизама којима би држава, преко здравствених и социјалних установа, могла да интервенише у оквиру својих јавних политика, како би се унапредио положај те осетљиве друштвене групе, истакла је Пауновић.
Један од њих је, како је напоменула, доношење посебног закона о заштити права пацијената, у коме би биле садржане антидискриминационе клаузуле, укључујући и оне које се односе на старосно доба.
Према њеној оцени, неопходно је креирати политику која унапређује међугенерацијску солидарност и спречава дискриминацију и маргинализацију старијих особа.
Свако демократско друштво, као и оно које жели то да постане, не сме занемаривати допринос својих старијих суграђана у прошлости, али ни потенцијал огромног искуства и знања за будућност, закључила је Пауновић.
Међународни дан старијих особа обележава се 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106, коју је прогласила Генерална скупштина УН 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност осигуравања животног окружења које се може прилагодити потребама и способностима становника трећег доба.