Београд, 30. септембар 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да је Србија од представника донаторске заједнице добила уверавања да ће јој бити обезбеђена директна буџетска помоћ за решавање актуелне мигрантске кризе, уз оцену да то показује промењен однос према нашој земљи.
Вулин, који је и председник Радне групе за решавање проблема мешовитих миграционих токова, истакао је након донаторског координационог састанка о миграцијама у Београду да ће та помоћ бити подршка буџету и институцијама које се баве овим проблемом.
Министар је пренео да су сви донатори задовољни оним што је изнела Влада Србије у смислу потреба, уз напомену да су добијена уверавања да ће наше потребе у доброј мери бити задовољене и да ће свака помоћ бити веома флексибилна, при чему ће се бирократске процедуре смањити и новац и роба бити брже достављени Србији.
Он је оценио да је веома важно то што ће наша земља 2. октобра учествовати на припремном састанку за Луксембуршку конференцију, као и у финалном доношењу одлука, и додао да смо то од почетка тражили – да се донесе заједничка политика, односно заједничко решење.
Према његовим речима, Србија ће бити спремна да учествује и у процесу доношења и у процесу спровођења оног што је одлучено.
Министар без портфеља задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, која је и национални ИПА координатор и координатор донаторске и развојне помоћи, истакла је да постоји разумевање и добра воља да се помогне Србији.
Јоксимовић је указала на то да ће на припремном састанку у Луксембургу бити искристалисани конкретни механизми помоћи, као и конкретна финансијска помоћ.
Она је објаснила да је постигнут договор око начина координације како би се ефикасно распоређивала и користила средства која ће бити или су већ стављена Србији на располагање.
Јоксимовић је исказала очекивање да ће Европска унија из мигрантске кризе изаћи институционално јача и да ће и сада, на институционалан и одржив начин, успети да пружи решења.
Она је, истичући да је финансијска подршка Србији неопходна, навела да је данашњи састанак био први на коме су представници донаторске заједнице упознати са дешавањима и тренутним стањем услед масовног прилива миграната.
Према њеним речима, наша земља ће стално ажурирати податке како би могла да рачуна на адекватну помоћ.
Одржавање донаторског координационог састанка о миграцијама има за циљ информисање донаторске заједнице о тренутном стању у Србији у вези са масовним приливом миграната, потребама наше земље за међународном помоћи и механизмима координације, као и размена информација о међународној подршци у домену мигрантске кризе.
Уредбом Владе Србије из јуна ове године основана је Радна група за решавање проблема мешовитих миграционих токова, будући да се Србија суочава са великим приливом миграната.
Наша земља је уложила значајне напоре како би лица која пролазе нашом територијом била регистрована и пружена им неопходна медицинска помоћ, храна, вода и смештај.
Прилив миграната је у односу на прошлу годину повећан за 1.000 одсто, због чега је Србији неопходна додатна међународна помоћ у решавању ове кризе.