Београд, 29. септембар 2015. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да верује да су се стекли услови да до краја године буду отворена преговарачка поглавља 35 и 32, а да ће, вероватно, почетком следеће године бити отворена и поглавља 23 и 24.
 |
Фото: tanjug.rs |
Јоксимовић је у изјави за агенцију Танјуг рекла да нису тачни наводи повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуба Шабића о томе да су све земље почеле преговоре отварањем поглавља 23 и 24.
Она је истакла да преговарачки оквир предвиђа да се политичка поглавља отварају у раној фази, али да то не значи да нужно морају да буду прва.
Према њеној оцени, за Србију је добро да почне са отварањем једног од политичких поглавља – Поглављем 35, које се тиче имплементације Бриселског споразума, на чему су инсистирале неке земље, као и отварањем поглавља 32, које је значајно за даље успешно управљање јавним финансијама и као подршка борби против корупције.
Због споразума који су постигнути у Бриселу, очекујемо позитиван извештај са скрининга за Поглавље 35 и верујем да ћемо моћи да га отворимо до краја године, а онда ћемо у раној фази отворити и поглавља 23 и 24, у размаку од два или три месеца, рекла је Јоксимовић.
Она је објаснила да се поглавља 23 и 24 отварају међу првима јер је на основу претходних искустава закључено да захтевају доста времена за усклађивање са европским законодавством, с обзиром на то да се односе на системске ствари у држави.
Међутим, та поглавља не морају бити отворена прва, поновила је Јоксимовић и као пример навела земље у окружењу – Хрватску и Црну Гору.
Хрватска је почела с поглављима 25 и 26, у којима су наука, истраживање, култура и образовање, а и Црна Гора је прво отворила и затворила поглавља 25 и 26, која немају пуно усклађивања са европским законодавством, а онда су ишли на поглавља 23 и 24, рекла је она.
Према њеним речима, критеријуми се стално мењају, па чак и пооштравају у односу на претходне процесе проширења.
Србија је већ имала неке формиране институције, на пример Заштитника грађана и Агенцију за борбу против корупције, које су неке државе кандидати имали као услов за затварање поглавља, рекла је Јоксимовић.
Она је, подсетивши на то да је Европска комисија дала позитивно мишљење на Акциони план за Поглавље 23, навела да је припрема акционих планова за поглавља 23 и 24 била инклузиван и транспарентан процес, у којем је учествовало више од 60 различитих институција.