Београд, 25. септембар 2015. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић оценио је данас да је Србија заслужила отварање преговарачких поглавља до краја године, и нагласио да је у том погледу од европског комесара за суседску политику и проширење Јоханеса Хана добио охрабрујуће поруке.
|
Јоханес Хан и Александар Вучић |
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Ханом истакао да се Србија у претходном периоду у многим областима друштвеног живота понашала на добар и одговоран начин.
Он је истовремено нагласио да од Европске уније очекује наставак подршке и сарадње на високом нивоу.
Премијер је навео да је европском комесару за суседску политику и проширење представио и економске резултате које је наша земља остварила у претходном периоду.
Вучић је, такође, указао на то да је једнострана одлука Хрватске о затварању границе према Србији за нашу земљу велико оптерећење и веома лоша вест, и у економском, и у политичком смислу.
Он је уједно изразио захвалност ЕУ не само на помоћи у новцу, која никада није безначајна, већ и у знању и много чему другом, уз наду да ће се таква сарадња наставити.
Премијер је рекао да је током данашњег разговора било речи и о актуелној мигрантској кризи, европском путу Србије, азилантима који иду у европске земље, као и о обавезама које је Србија преузела на себе, али и о односима у региону, као и економским и политичким приликама.
Вучић је рекао да наша земља није ушла у квоте које је одредила Европска унија за расподелу избеглица, иако је више пута истакао да је Србија спремна да преузме свој део обавеза и да је спремна да прихвати квоте.
Он је додао да та идеја није прихваћена, али и поновио да Србија ни у будућности неће бежати од својих обавеза.
Према његовим речима, наша земља је део европског друштва и жели да са њим дели и тешке тренутке.
Хан је упутио апел Влади Хрватске да промени своју одлуку у вези са затварањем граница за возила са српским регистарским ознакама, уз оцену да мере хрватских власти нису пропоционалне и да су дискриминаторне.
Он је с тим у вези указао на то да је у узајамном интересу свих људи на западном Балкану да постоји слобода кретања, што је важно и за економску стабилност.
Хан је изразио забринутост због ситуације на граници Србије и Хрватске, и додао да су званичници ЕУ, укључујући и њега, покушали да реше овај проблем, који је једино могуће решити укидањем блокаде на границама.
Он је објаснио да је у Споразуму о стабилизацији и прудруживању (ССП) јасно наведено, као и у Шенгенском споразуму, да постоје одређене околности под којима је могуће успосатвити привремене, одређене мере контроле границе.
Те мере, како је навео, морају први бити привремене, сразмерне и не могу ни на који начин бити дискриминаторне.