Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Залагање за поштовање људских права приоритет ОЕБС-а

Залагање за поштовање људских права приоритет ОЕБС-а

Београд/Варшава, 21. септембар 2015. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је, у време када хиљаде људи ризикују животе напуштајући своје земље погођене конфликтима у суседству простора ОЕБС-а, неопходно водити рачуна о поштовању људских права и хуманитарном аспекту мигрантске кризе.

Фото: Танјуг

Званични сајт Владе Србије преноси обраћање Дачића на Имплементационом састанку људске димензије, који се одржава у Варшави:

„Екселенције,
Даме и господо,
Уважени учесници,

Велико ми је задовољство да вам у име председавања Србије ОЕБС-у пожелим добродошлицу на Имплементациони састанак људске димензије. На самом почетку бих желео да се искрено захвалим пољским властима, као и директору Линку и његовом тиму у ОДИХР-у, на организацији овог најзначајнијег годишњег састанка у оквиру људске димензије. Такође бих желео да поздравим представнике држава учесница ОЕБС-а, Партнера за сарадњу, међународних организација, цивилног друштва, као и академске заједнице.

Као један од највећих годишњих форума за људска права, Имплементациони састанак људске димензије представља одличну прилику за то да се изврши преглед реализације преузетих обавеза и размена гледишта о бројним питањима из области људских права. Ово је истовремено значајна прилика за разматрање изазова са којима се данас суочавамо. А изазова има пуно.

Као што нам је свима познато, Србија је преузела председавање ОЕБС-у у изузетно тешком тренутку за целокупан простор ОЕБС-а. Ситуација у и око Украјине и даље представља озбиљну претњу европској безбедности. Током целе године, председавање, као и Организација у целини, наставили су да чине све што је у њиховој моћи за подршку спровођењу споразума из Минска како би дошло до прекида непријатељстава и како би се усмерио политички процес.

Ови напори обухватали су и ангажовање у циљу истицања значаја поштовања обавеза ОЕБС-а у области људских права. Такође је отворена дебата о томе како отклонити структурну штету коју је криза у и око Украјине причинила европском безбедносном систему у чију је основу уграђена наша организација.

Надамо се да ћемо до Министарског савета, који се у децембру одржава у Београду, имати јаснију слику о томе како приступити поновном успостављању поверења у оквиру ОЕБС-а и реафирмисати његове основне принципе. Сматрамо да ће Извештај Панела еминентних личности који је успоставило председавање Швајцарске прошле године помоћи у том погледу.

Када је реч о изазовима, у Европи се данас суочавамо са све већом и изузетно озбиљном мигрантском кризом. У време када хиљаде људи ризикују животе напуштајући своје земље погођене конфликтима у суседству простора ОЕБС-а, не смемо да заборавимо на људска права и хуманитарне аспекте мигрантске кризе.

Досадашњи одговор у том смислу, у најмању руку, није био на задовољавајућем нивоу. Подизање ограда, затварање граница и прекомерна употреба силе према људима који беже од разорних конфликата не представљају одговор у складу са обавезама о поштовању људских права које су преузеле државе учеснице ове организације, нити са другим међународним нормама и стандардима из области људских права.

Из тог разлога, треба да се залажемо за поштовање људских права свих, посебно имајући у виду да су у време сукоба и криза највише погођена управо основна људска права.

Република Србија спада у земље које су погођене огромним таласом миграната који долазе из ратом захваћених подручја. Учинили смо све да пружимо адекватан одговор на актуелну кризу.

Фото: Танјуг

Даме и господо,

Ове године обележавамо 40-годишњицу Завршног акта из Хелсинкија. Тада је по први пут поштовање људских права и основних слобода обухваћено једним регионалним безбедносним споразумом и то не у виду анекса, већ равноправно са политичко-војним питањима. Завршним актом из Хелсинкија је такође утврђено да грађани имају право да познају своја права и поступају у складу с тим. Овај документ је обезбедио и најзначајнију полазну тачку за развој ангажовања цивилног друштва широм простора ОЕБС-а.

Допринос организација цивилног друштва и даље је веома значајан за јачање заштите људских права. Очекујем да овогодишњи Имплементациони састанак људске димензије обезбеди добру основу за плодну расправу између држава учесница и са представницима цивилног друштва о заједничким изазовима са којима се суочавамо.

Као што је констатовано у Декларацији из Астане, организације цивилног друштва су током протекле четири деценије имале непроцењиву и незамењиву улогу у праћењу поштовања преузетих обавеза од стране влада, у интересу безбедности свих. То се најбоље види управо на примеру Имплементационог састанка људске димензије (ХДИМ).

Улога цивилног друштва заузима високо место на агенди узастопних председавања Швајцарске и Србије. На пример, обе земље су у сарадњи са цивилним друштвом извршиле самоевалуацију испуњавања обавеза према ОЕБС-у. Стога бих желео да искористим ову прилику да се свима присутнима лично захвалим на неуморном ангажовању и доприносу.

Даме и господо,

Током председавања ОЕБС-у, Република Србија је била и наставља да буде посвећена даљем унапређењу и повећању нивоа испуњавања обавеза ОЕБС-а у све три димензије. У области треће димензије посветили смо посебну пажњу владавини права, националним институцијама за људска права, слободи изражавања и слободи медија, укључујући безбедност новинара, слободу вере и убеђења, слободу окупљања и удруживања, заштиту права припадника националних мањина и јачање толеранције и недискриминације.

Председавање Србије је отпочело, раније него обично, са припремом могућих решења за Министарски савет у Београду како би било довољно времена за инклузивну и конструктивну дебату међу делегацијама.

С тим у вези, желео бих да подстакнем делегације да се укључе у ту дискусију на конструктиван начин и да истакнем да наш главни циљ треба да буде усвајање садржајних одлука, а не велики број одлука којима се поново потврђују постојеће обавезе. Ваш допринос и конкретне препоруке користиле би у даљим корацима ка Министарском савету који се одржава од 3. до 4. децембра у Београду.

Пре него што закључим, желео бих да истакнем значај улоге институција ОЕБС-а, посебно имајући у виду да само јаке и професионалне институције са адекватним финансијским и људским ресурсима могу да помогну државама учесницама у испуњавању обавеза ОЕБС-а. Из тог разлога, треба да створимо неопходне услове за реализацију њихових мандата.

На крају, желим још једном да се захвалим уваженим представницима институција и извршних структура ОЕБС-а на подршци и плодној сарадњи.

Хвала“, наводи се у говору.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs